RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Angela Merkel rezygnuje z funkcji szefowej CDU

Kanclerz Angela Merkel i Volker Bouffier (fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w poniedziałek nieoficjalne doniesienia, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej partii CDU oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnia. Potwierdziła również, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 r. nie będzie zabiegać o żadne stanowisko polityczne.

Merkel: Unia Europejska już ma wiele prędkości

Unia Europejska jest już projektem wielu prędkości i nie może wciąż czekać, aż do współpracy przyłączy się wszystkie 27 państw – przekonywała po...

zobacz więcej

Angela Merkel zapowiedziała, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, nie będzie się już ubiegać o urząd kanclerski.

Kanclerz oświadczyła, że niedawne wybory do landtagów Bawarii i Hesji powinny służyć jako punkt zwrotny dla koalicji rządzącej. W wyborach tych chadecja i socjaldemokraci ponieśli duże straty.

Kanclerz powiedziała, że bierze odpowiedzialność za to, co się stało od czasu ubiegłorocznych wyborów do Bundestagu.

Merkel dodała, że po tych wyborach i sporach w rządzie „nie można po prostu przejść do porządku dziennego”.

Merkel kieruje CDU od 2000 r., a na czele rządu stoi od 2005 r. Wybory szefa partii mają odbyć się w grudniu br.

Po zapowiedziach Merkel chęć zastąpienia jej na stanowisku lidera partii wyrazili: były przewodniczący frakcji CDU/CSU Friedrich Merz, sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer oraz niemiecki minister zdrowia Jens Spahn.

banner

źródło:
Zobacz więcej