
Badana od lat Piramida Księżyca w starożytnym mieście Teotihuacan w Meksyku odkryła nową tajemnicę. Archeolodzy natrafili na tunel prowadzący do nieznanej wcześniej komory. Ocenia się, że był on wykorzystywany podczas ceremonii pogrzebowych.
Na pozostałości osady kultury łużyckiej natrafiono podczas prac wykopaliskowych na działce budowlanej. Powstaje na niej budynek mieszkalny w ramach...
zobacz więcej
– Tunel znajduje kieruje się ku Placu Księżyca, ale być może jest jeszcze inne wejście do komory od południowej strony. Potwierdzą to badania radiograficzne – powiedziała badaczka Veronica Ortega.
Do odkrycia doszło podczas badania oporności elektrycznej piramidy. Ortega nie wyklucza, że w komorze o średnicy 15 metrów mogą znajdować się ludzkie szczątki albo artefakty. Wskazała, że w latach 80. w piramidzie tej odkrywano zdeformowane czaszki i przedmioty wykonane z zielonego kamienia.
Badaczka wyraziła również nadzieję, że odkrycie rzuci światło na starożytne rytuały przeprowadzane w Teotihuacan oraz wskaże na związki cywilizacyjne mieszkańców tego miasta z innymi prekolumbijskimi kulturami Mezoameryki.
Wzniesiona między 200 a 450 rokiem n.e. Piramida Księżyca, druga po Piramidzie Słońca największa budowla w Teotihuacan, to jedyna struktura w tym starożytnym mieście, która była skierowana bezpośrednio ku Alei Zmarłych. Ustalono, że po wybudowaniu jej, powiększano ją siedmiokrotnie.