Fake news Radia ZET. Chodzi o zakaz handlu

(fot. arch.PAP/Marcin Bednarski)

W kilku mediach pojawiły się zmanipulowane informacje, jakoby Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planowało wprowadzić wolne soboty od zakupów. „Zakaz handlu także w soboty” – taka informacja pojawiła się w Radiu ZET, a następnie została powielona w innych mediach oraz przez niektórych dziennikarzy. Informacja sensacyjna, ale nieprawdziwa.

Fake news Radia ZET. Jak została zmanipulowana informacja o spotkaniu ministra koordynatora

„W marcu 2017 roku sędziowie Trybunału Konstytucyjnego spotkali się z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, którego sprawę będą...

zobacz więcej

Fake news - nieprawdziwa albo zmanipulowana informacja, przedstawiona tak, żeby wywołać konkretny efekt propagandowy. Niestety z takimi fake newsami spotykamy się coraz częściej, w tym również w dużych, „poważnych” mediach. Ostatnio opisywaliśmy manipulację, jakiej dopuścił się niemiecki dziennikarz względem polskiego prezydenta. Skutek został osiągnięty i Andrzej Duda musiał się w Niemczech tłumaczyć z cenzury mediów publicznych w Polsce na przykładzie czegoś, co nie miało miejsca.

Efekt fali

Teraz nieprawdziwą informacją posłużyło się Radio ZET. Tytuł tekstu na portalu tej stacji brzmi: „Zakaz handlu także w soboty. Rafalska: Zostanie wprowadzony bardzo szybko”. W pierwotnej wersji czytelnicy byli jeszcze bardziej oszukiwani. W historii wyszukiwania Google można znaleźć tytuł tekstu Radia ZET: „Zakaz handlu od soboty do poniedziałku. Kiedy zostanie wprowadzony?”.

W podobnym tonie za Zetką szybko zaczęły pisać inne media. „Zakaz handlu także w sobotę? Minister Rafalska potwierdza” – to tytuł z „Rzeczpospolitej”, zmieniony później na „Zakaz handlu zostanie wydłużony także na soboty”. Michał Kolanko, dziennikarz tej gazety, dopuścił się większej manipulacji i napisał na Twitterze: „Może Solidarność chce zakazać handlu w ogóle? Po co się ograniczać”. Tygodnik „Wprost” na swojej stronie podobnie alarmował: „Zakaz handlu w sobotę. Minister Rafalska komentuje”. - Poszaleli! – oburzyła się na Twitterze dziennikarka tego pisma, Joanna Miziołek.

Jacek Karnowski nie zwracał się o przyjęcie „10 sierot”. Portal tvp.info publikuje pismo od prezydenta Sopotu

Rząd nie zgodził się na przyjęcie 10 sierot z Aleppo – podawały wczoraj media powołując się na pismo MSWiA do prezydenta Jacka Karnowskiego. Jak...

zobacz więcej

Jaka jest prawda?

Funkcjonujące przepisy dotyczące wolnych niedziel – zdaniem związków zawodowych – nie do końca spełniają swoją rolę. Pracownicy dużych sklepów powierzchniowych co prawda nie muszą pracować w niedzielę, ale są zmuszani do pracy w sobotę w nocy do ostatniej minuty i od północy z niedzieli na poniedziałek. W związku z tym „Solidarność” proponuje wydłużenie zakazu handlu w niedzielę o dwie godziny w sobotę i do godziny 5 rano w poniedziałek. W ten sposób sklepy zamykane byłyby o 22:00 w sobotę i otwierane w poniedziałek o godz. 5.

– Myślę, że w listopadzie lub w grudniu możemy przystąpić do prac w parlamencie. Zmiany zaczęłyby obowiązywać w pierwszym kwartale przyszłego roku – powiedziała reporterowi Radia ZET Elżbieta Rafalska. Co stacja zrobiła z tą wypowiedzią, już wiemy.

banner

źródło:
Zobacz więcej