RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rada Obwodowa we Lwowie żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt

Obecnie posągi są zasłonięte płytami paździerzowymi (fot. Shutterstock/Irina Papoyan)
Obecnie posągi są zasłonięte płytami paździerzowymi (fot. Shutterstock/Irina Papoyan)

Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia posągów lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich, które uznała za „symbol polskiej okupacji Lwowa”. Oświadczenie w tej sprawie Rada przyjęła w czwartek; uważa, że lwy ustawiono nielegalnie.

Ukraiński sąd ukarał Polaka za zniszczenie zasłony rzeźb lwów na Cmentarzu Orląt

Sąd we Lwowie ukarał obywatela Polski za zniszczenie konstrukcji zasłaniającej posągi lwów na Cmentarzu Orląt. Polak ma zapłacić karę pieniężną. Od...

zobacz więcej

„Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych” – głosi oświadczenie przesłane przez służby prasowe lwowskiej Rady Obwodowej.

„Zrozumiałe jest, że wspomniane posągi będą wykorzystywane przez polskie koła radykalne do prowokacji na Ukrainie i staną się podstawą pogorszenia stosunków ukraińsko-polskich” – czytamy.

Do oświadczenia wydanego przez Radę Obwodową we Lwowie odniósł się do wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

– Przedstawiliśmy nasz zdecydowany sprzeciw wobec możliwości nielegalnego usunięcia lwów – nielegalnego w tym sensie, że byłoby ono wbrew dwustronnym protokołom dotyczącym odbudowy i renowacji Cmentarza Łyczakowskiego; strona ukraińska została uprzedzona o negatywnych konsekwencjach, jakie tego typu ruch miałby dla stosunków dwustronnych – oświadczył w rozmowie z PAP Cichocki.

Dwa kamienne lwy stanowiące niegdyś integralną część kolumnady Pomnika Chwały powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 r. Zdaniem lwowskiej Rady Obwodowej stanęły tam nielegalnie. Teraz są zasłonięte płytami paździerzowymi.

banner

źródło:

Zobacz więcej