RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szefowie MSZ Polski i Ukrainy o ekshumacjach. „Trzeba dobrej woli z obu stron”

„Właśnie okazaliśmy dobrą wolę”, powiedział minister Czaputowicz (fot. arch. PAP/Jakub Kamiński)
„Właśnie okazaliśmy dobrą wolę”, powiedział minister Czaputowicz (fot. arch. PAP/Jakub Kamiński)

W dyskusji z Ukrainą na temat miejsc pamięci oraz poszukiwań i ekshumacji potrzebna jest dobra wola obu stron; okazaliśmy tę dobrą wolę – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po wtorkowych rozmowach z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkinem. Klimkin dodał, że rozmowy dotyczyły możliwości „pójścia do przodu” w sprawach historycznych. Do spotkania stron doszło w Warszawie.

„Chciałbym, aby każdy z zamordowanych Polaków odzyskał swoje imię”

– Powinniśmy budować przyjaźń pomiędzy Polską i Ukrainą, ale nasze relacje trzeba opierać na prawdzie historycznej – powiedział Andrzej Duda w...

zobacz więcej

Chodzi przede wszystkim o blokowanie przez Kijów poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar II wojny światowej na Ukrainie. Władze wschodniego sąsiada domagają się natomiast ochrony ukraińskich miejsc pamięci w Polsce.

Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że zakaz ekshumacji szczątków Polaków, którzy zginęli na obecnym terytorium Ukrainy, jest „trudny do wytłumaczenia”.

– Jest to pewne prawo, które przynależy społeczeństwu polskiemu. Ono jest bezdyskusyjne; natomiast też przyjęliśmy do wiadomości uwagę strony ukraińskiej, którą Pawło Klimkin często zgłaszał. Strona ukraińska podtrzymuje swoje zastrzeżenia do faktu, że Polska też jest zobowiązana do ochrony pewnych miejsc pamięci Ukrainy. Tych, które są postawione zgodnie z polskim prawem. Jest to pewne zobowiązanie – mówił Czaputowicz.

Polski minister spraw zagranicznych zarysował też warunki porozumienia w kwestii ekshumacji i ukraińskich miejsc pamięci w Polsce.

Ekshumacje IPN wykluczyły, by w Hruszowicach pochowano członków UPA

zobacz więcej

– Gdyby udało się z naszej strony podjąć jakieś zdecydowane działania w tym zakresie, myślę, że strona ukraińska też by mogła podjąć pewne działania i dopuścić polskich badaczy do ewentualnych ekshumacji. Trzeba dobrej woli z obu stron i właśnie okazaliśmy tę dobrą wolę – dodał Czaputowicz.

Minister dodał, że decyzja jest też po stronie właściwych instytucji, takich jak ukraiński IPN.

Zdaniem ministra Pawło Klimkina kontekst emocjonalny nie pozwala „iść do przodu” w dialogu historycznym. Ocenił jednak, że po rozmowach w Warszawie udało się stworzyć wizję dalszych działań.

– Liczę bardzo na to, że ta logika doprowadzi do tego, że będziemy w kwestiach historii rozumieć się wzajemnie bardzo dobrze i współpracować. Popracujemy jeszcze z Jackiem nad praktycznymi konsekwencjami, dzisiaj o nich rozmawialiśmy i w najbliższym czasie liczę na to, że powiemy, w jaki sposób będzie się to odbywało – powiedział Klimkin.

Ukraiński minister zastrzegł, że na razie nie będzie wymieniał miejsc pamięci, o których rozmawiano. Jak zapewnił, informacje o nich zostaną przekazane w najbliższym czasie.

„Życzylibyśmy sobie, żeby ekshumacje szczątków Polaków na Ukrainie były dopuszczone”

– Należy się zgodzić z prezydentem Andrzejem Dudą – życzylibyśmy sobie, żeby ekshumacje szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium...

zobacz więcej

Wiosną zeszłego roku Ukraina wydała na swym terytorium zakaz poszukiwań i ekshumacji Polaków, ofiar II wojny światowej. Było to następstwem zdemontowania nielegalnego pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hruszowicach koło Przemyśla w kwietniu 2017 r.

Przeprowadzone przez IPN pod koniec maja tego roku badania archeologiczne i medyczno-sądowe nie dały podstaw do uznania, że w miejscu zdemontowanego pomnika ku czci UPA znajdowały się mogiły członków tej ukraińskiej formacji.

Kijów liczy z kolei na zmiany w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej, której przepisy – zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego – zakładają sankcje karne za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej