RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Uroczyste otwarcie polskiej szkoły w Kambodży

W Takeo, małej miejscowości na przedmieściach stolicy Phnom Penh, powstała szkoła ku czci polskich żołnierzy (fot. Cambodjana)
W Takeo, małej miejscowości na przedmieściach stolicy Phnom Penh, powstała szkoła ku czci polskich żołnierzy (fot. Cambodjana)

Polscy żołnierze z misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy walczyli o wolność Kambodży, zostali uhonorowani przez jej mieszkańców nadaniem miejscowej szkole nazwy „Polskich żołnierzy, weteranów misji pokojowej UNTAC 1992-93”.

Kempa: Polski rząd przeznaczył na pomoc humanitarną 770 mln zł

Około 770 milionów złotych przeznaczył polski rząd na pomoc humanitarną. Taką informację przekazała Beata Kempa, minister do spraw pomocy...

zobacz więcej

W rocznicę święta podpisania paryskich porozumień pokojowych, które miały miejsce właśnie 23 października, w samo południe czasu Phnom Penh nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi.

W uroczystości otwarcia placówki w miejscowości Takeo na przedmieściach stolicy Phnom Penh wzięło udział kilku polskich weteranów UNTAC 1992-93 i miejscowych notabli z 18 okolicznych miejscowości.

Byli żołnierze pomagali przy budowie szkoły; teraz, po wielu latach nieobecności, przyjechali ponownie.

– Nad kambodżańską ziemią ponownie powiewa nasza flaga narodowa. Chcąc symbolicznie uczcić pamięć o naszych żołnierzach, kolegach, przyjaciołach, którzy z tej misji nie powrócili, zasadziliśmy pięć palm kokosowych ku ich pamięci – powiedział portalowi tvp.Info Piotr Oller, weteran UNTAC.

Misja UNTAC (Tymczasowa Administracja Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kambodży) zaliczana jest do największych sukcesów Organizacji Narodów Zjednoczonych. W Polsce o niej niestety całkowicie zapomniano.

Dyrektor Caritas Polska: Ludzie w Polsce mają serca gotowe do pomocy

– Ludzie w Polsce mają bardzo otwarte serca, gotowe do pomocy nie tylko w sytuacjach tragicznych, jak jakiś kataklizm, ale na co dzień również –...

zobacz więcej

W latach 1992-93 polscy żołnierze stacjonujący w kilku miejscowościach, m.in Phnom Penh, Kompong Cham, Pursat, byli odpowiedzialni za logistykę, mieli za zadanie odbudowę dróg i mostów.

Dla żołnierzy ONZ i służących tam licznych Polaków zagrożeniem była zbrojna działalność brutalnych Czerwonych Khmerów, którzy atakowali pokojowe wojska ONZ. Polska 4. kompania praktycznie własnymi siłami odparła atak Czerwonych Khmerów.

– Stacjonowaliśmy tam pokojowo, jednak moi koledzy w obronie życia i miejscowej ludności musieli walczyć z Czerwonymi Khmerami – wspomina – Piotr Oller.

Niewielki procent Polaków zna historię Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kambodży. Celem misji było przeprowadzenie pierwszych demokratycznych wyborów w tym kraju. Pomagali oni w budowaniu dróg i mostów, zabezpieczali dostawy wody, wspomagali logistycznie i brali udział w rozbrajaniu oddziałów Czerwonych Khmerów.

– Polscy żołnierze żyli w trudnych warunkach, bez odpowiedniego zaplecza higienicznego, a czasami nawet żywieniowego. Z misji nie powróciło pięciu naszych żołnierzy, którzy w tym obcym kraju zostawili to, co najcenniejsze – swoje życie – wspomina uczestnik misji ONZ.

Czerwoni Khmerowie stają przed sądem

Pierwszy proces członka zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów rozpoczął się we wtorek w Kambodży. Wspierany przez ONZ sąd zebrał się, aby osądzić...

zobacz więcej

Powstaje też fabularyzowany film o misji polskich żołnierzy w latach 90. – Naszym filmem chcemy opowiedzieć historię nieznaną – mówi Piotr Oller.

Pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na dokończenie filmu, ale przede wszystkim na szkołę im. Polskich Żołnierzy w Kambodży. W internecie dostępny jest też pierwszy trailer filmu Na otwarcie szkoły Polacy przygotowali teledysk pokazujący dramat wojny, z której cieniem przyszło im się zmierzyć. Ruszyła też zbiórka pieniędzy na portalu PolakPotrafi.pl.Będzie to opowieść o pomocy niesionej Kambodży – krajowi zniszczonemu długoletnią wojną i dotkniętego bestialskim ludobójstwem dokonanym przez reżim Czerwonych Khmerów.

banner


Na terenie Kambodży cały czas znajduje się 6 mln min przeciwpiechotnych. – Dzięki inicjatywie weteranów misji UNTAC udało nam się zbudować szkołę w prowincji Takêv, natomiast dalsze jej utrzymanie będzie wymagało środków. Zachęcam wszystkich do współpracy, niesienia pomocy – apeluje weteran z Kambodży.

W wyniku ludobójstwa reżimu Czerwonych Khmerów zginęło ponad 2 miliony ludzi. Kolejne 500 tysięcy zmarło z głodu i wycieńczenia. Ten projekt opowiada historię konfliktu w Kambodży oczami Polaków, żołnierzy misji ONZ. Portal tvp.info objął patronatem medialnym tworzący się film.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej