Odnaleziono szczątki dziennikarza. Wstrząsające odkrycie w ogrodzie konsula

Szczątki Dżamala Chaszodżdżiego miały zostać znalezione w ogrodzie domu konsula generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule. (fot. TT/MarceloSanchezBlanco)

Telewizja Sky News podała, powołując się na własne źródła, że natrafiono na fragmenty ciała saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Szczątki miały zostać znalezione w ogrodzie domu konsula generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule. Wkrótce potem z Rijadu napłynęły informacje o tym, że król Salman i następca tronu Mohammad ibn Salman spotkali się z rodziną zamordowanego.

Rijad o zabójstwie dziennikarza: Nieautoryzowana operacja i wielki błąd

Zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w saudyjskim konsulacie w Stambule to był „ogromny i poważny błąd” – oświadczył w wywiadzie dla...

zobacz więcej

Dom konsula generalnego jest oddalony o około 500 metrów od saudyjskiej placówki. Informator poinformował Sky News we wtorek, że znalezione tam ciało dziennikarza zostało pocięte, a twarz „zniekształcona”.

Dżamal Chaszodżdżi wszedł do budynku konsulatu 2 października, żeby załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego, po czym ślad po nim zaginął.

Ponad dwa tygodnie później władze w Rijadzie przyznały, że dziennikarz został zabity w placówce.

Oficjalna saudyjska agencja prasowa SPA poinformowała, że dziennikarz zginął podczas „kłótni i bójki na pięści”, do której doszło między nim a „wieloma osobami”.

Szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Corker oświadczył w CNN, że za śmierć Chaszodżdżiego, krytyka rządów następcy tronu księcia Muhammada ibn Salmana, może być odpowiedzialny sam Ibn Salman.

Erdogan: Zabójstwo Chaszodżdżiego zaplanowane przez saudyjskich urzędników

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przemawiając we wtorek w parlamencie w Ankarze, oświadczył, że urzędnicy z Arabii Saudyjskiej zawczasu...

zobacz więcej

Na wypowiedź amerykańskiego dyplomaty zareagował minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej. W wywiadzie dla telewizji Fox News nazwał zabójstwo Chaszodżdżiego „ogromnym i poważnym błędem”.

Rijad: Nie wiemy, gdzie jest ciało

Zapewnił, że władze w Rijadzie nie znają szczegółów, a „osoby odpowiedzialne za zbrodnię „zrobiły to, wykraczając poza zakres swych kompetencji” i „żadna z nich nie miała bliskich powiązań z następcą tronu Arabii Saudyjskiej”. – Nie wiemy, gdzie jest ciało – zapewniał.

We wtorek, tuż przed ujawnieniem wstrząsających informacji o znalezieniu fragmentów ciała, prezydent Turcji podkreślił w parlamencie w Ankarze, że saudyjskie władze muszą ujawnić, kto zlecił morderstwo, niezależnie od rangi winnego.


Recep Tayyip Erdogan podkreślił, że istnieją „mocne dowody” na to, że przestępstwo to było zaplanowane. Erdogan poinformował również, że zabójcy wykorzystali „sobowtóra”. Po zaginięciu Chaszodżdżiego Saudyjczycy przez dwa tygodnie utrzymywali, że wyszedł on z budynku konsulatu i dopiero potem zniknął.

Król zaprosił do pałacu rodzinę zamordowanego

Z Rijadu zaś napłynęły informacje o tym, że król Salman i następca tronu Mohammad ibn Salman spotkali się w pałacu z rodziną zamordowanego. Na spotkanie przybyli: syn Salah i brat zamordowanego dziennikarza Sahel. Król i następca tronu złożyli im kondolencje.

banner
Natomiast saudyjski rząd po spotkaniu, któremu przewodniczył król Salman oświadczył, że Arabia Saudyjska pociągnie do odpowiedzialności winnych zabójstwa i tych, którzy „nie wywiązali się ze swoich obowiązków, kimkolwiek są”.

źródło:
Zobacz więcej