Polscy naukowcy wytypowali miejsce wielkiej bitwy Aleksandra Macedońskiego

Pod Gaugamelą Aleksander Macedoński pokonał pięciokrotnie liczniejsze siły Persów (fot. CM Dixon/Print Collector/Getty Images)

Polscy naukowcy wytypowali na terenie dzisiejszego irackiego Kurdystanu, w okolicy Tell Gomel lokalizację jednej z najważniejszych bitew starożytności - wielkiej bitwy pod Gaugamelą sprzed 2,3 tys. lat. Wzięło w niej udział kilkaset tysięcy żołnierzy.

Polscy archeolodzy odkryli Bassanię. To miasto sprzed ponad 2 tys. lat

Zaginione miasto sprzed ponad 2 tys. lat – Bassanię – odkryli polscy archeolodzy w Albanii. Twierdza prawdopodobnie została zniszczona przez...

zobacz więcej

Starcie, które miała miejsce w 331 r. p.n.e., zakończyło się zwycięstwem Aleksandra Macedońskiego, którego wojska rozgromiły pięciokrotnie liczniejszą armię perską dowodzoną przez achemenidzkiego króla Dariusza III.

– Batalia ta uznawana jest za jedną z ważniejszych w okresie starożytności, bo przyniosła bezprecedensowe rozpowszechnienie się kultury greckiej na całym starożytnym Bliskim Wschodzie – mówi kierownik ekspedycji, która poszukuje pola bitwy, dr Michał Marciak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– To z kolei odcisnęło niezatarte znamię na dziedzictwie kulturowym zarówno świata śródziemnomorskiego, jak i Bliskiego Wschodu, które widoczne jest do dzisiaj – wyjaśnia dr Marciak.

Naukowcy nadal nie są zgodni co do dokładnego miejsca bitwy. Wskazali możliwe lokalizacje bitwy w rejonie Tell Gomel i w okolicach Mosulu. Polacy prowadzą swoje badania w Tell Gomel.

Podczas pierwszego sezonu polscy naukowcy wyznaczyli prawdopodobne miejsce zwycięstwa armii Aleksandra Wielkiego nad wojskami Dariusza III.

– Wytypowana przez nas olbrzymia równina spełnia szereg wymagań, o których wspominają źródła – powiedział Marciak. Jak wyjaśnił, po pierwsze już sama nazwa Tell Gomel zdaniem językoznawców ma związek ze starożytną Gaugamelą.

Sensacja w Chotyńcu! Archeolodzy odkopali grecką, antyczną amforę

Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego odkryli prawdziwy skarb. Chodzi o liczącą dwa i pół tysiąca lat grecką amforę antyczną. To pierwsze tego...

zobacz więcej

Poza tym tutejsza równina odpowiada opisom topograficznym: jest płaska i odpowiednia dla działań kawalerii perskiej, pomieści tak dużą liczbę walczących, a w jej zachodniej części znajdują się wzgórza, z których wojska macedońskie mogły obserwować przeciwników.

– Dodatkowo na jednej z pobliskiej przełęczy Gali Zerdak znajduje się szereg starożytnych płaskorzeźb skalnych. Uważamy, że jedna z nich powstała na cześć triumfu Aleksandra Wielkiego. Ukazuje ona jeźdźca na koniu, któremu bogini Nike wręcza laurowy wieniec zwycięstwa – mówi kierownik ekspedycji.

Jak dodał, w odróżnieniu od dotychczasowych badań jego zespół jest w stanie wskazać prawdopodobną trasę przemarszu wojsk Aleksandra Wielkiego od przekroczenia Tygrysu po Tell Gomel. Możliwe było to dzięki analizie zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości i późniejszej ich weryfikacji w terenie.

Naukowcy jak dotąd nie odnaleźli żadnych materialnych pozostałości bitwy. Gdyby się to udało, byłoby to, zdaniem krakowskiego naukowca, „niewątpliwie wielkim sukcesem”.

Uczeni z Uniwersytetu Jagiellońskiego współpracują w Kurdystanie z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz z włoskiego Uniwersytetu w Udine. O ile uda się zdobyć odpowiednie zezwolenia irackich władz, być może badania będą kontynuowane w rejonie Mosulu.

banner

źródło:

Zobacz więcej