RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda: Nord Stream 2 stawia w trudnej sytuacji kilka państw Europy

– Uważamy, że inwestycja, jaką jest Nord Stream 2 zaburzy w przyszłości stosunki energetyczne w Europie – powiedział we wtorek w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Nord Stream 2 stawia w trudnej sytuacji kilka państw Europy Środkowej.

„Nord Stream 2 stanowi niebezpieczeństwo dla Ukrainy i Słowacji”

Powstanie Nord Stream 2 bez wątpienia stanowi niebezpieczeństwo dla Ukrainy, Słowacji i stanowiłoby niebezpieczeństwo energetyczne dla Polski,...

zobacz więcej

Prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą został tego dnia oficjalnie powitany w Berlinie przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem Duda podkreślił, że są tematy, w których Polska i Niemcy mają rozbieżne stanowiska dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. – My zdecydowanie uważamy, że inwestycja, jaką jest gazociąg Nord Stream 2, nie powinna mieć miejsca – powiedział.

– Uważamy, że zaburzy w przyszłości stosunki energetyczne w Europie w momencie, w którym gaz będzie do Unii Europejskiej tym gazociągiem dostarczany, że powoduje dominację na rynku europejskim jednego dostawcy, a przede wszystkim stawia w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, co najmniej kilka państw Europy Środkowej – powiedział Duda.

Jak dodał, „absolutnie podtrzymujemy swoje całkowicie negatywne zdanie na temat tej inwestycji”. – Wyrażamy zdziwienie, że instytucje europejskie, takie jak Komisja Europejska, nie zajęły jednoznacznie negatywnego stanowiska, że nie było w tym zakresie zmiany, także i dyrektywy energetycznej – powiedział prezydent.

– Podtrzymujemy, że jest to projekt absolutnie o charakterze politycznym i strategicznym, a nie biznesowym i trudno jest nam to zrozumieć. Nie widzimy tutaj takiej solidarności, która jest tu potrzebna – stwierdził Duda.Prezydent: Nord Stream 2 stanowi niebezpieczeństwo dla Ukrainy i Słowacji

„Strategiczne posunięcie” Merkel: Niemcy będą kupować amerykański gaz

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zmienia stanowisko w sprawie importu skroplonego gazu (LNG) z USA i nazywa to strategicznym posunięciem - pisze „The...

zobacz więcej

„Kupowanie gazu z innych źródeł niż rosyjskie jest słuszne”

– Kupowanie gazu z innych źródeł niż rosyjskie, poszukiwanie innych dostawców jest słuszne z punktu widzenia pewnej konkurencyjności i bezpieczeństwa, a więc także interesów państw UE – ocenił prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci zostali zapytani podczas wspólnej konferencji prasowej o doniesienia dziennika „Wall Street Journal”, z których wynika, że kanclerz Niemiec Angela Merkel miała wstępnie zgodzić się na to, żeby Niemcy w przyszłości kupowały amerykański gaz LNG.

Steinmeier podkreślił, że to „czy amerykański gaz LNG będzie kupowany, czy nie, to jest decyzja nie polityczna, tylko decyzja ekonomiczna i biznesowa”.

Również Duda zgodził się, że charakter zakupów gazu jest „z całą pewnością biznesowy”, ale również – jak zastrzegł – strategiczny. – W kontekście tych zapowiedzi, to nasuwa mi się pytanie: po co Nord Stream 2, skoro gaz będzie kupowany od Amerykanów – powiedział prezydent.

– Myślę, że kupowanie gazu z innych źródeł niż rosyjskie - z których już dzisiaj ogromną ilość gazu dostarcza się do Europy, także poprzez Polskę – to każda w związku z tym dywersyfikacja, poszukiwanie innych dostawców, jest z punktu widzenia pewnej konkurencyjności i bezpieczeństwa - a więc także interesów państw UE – słuszne – ocenił Duda.


Nord Stream „przede wszystkim projektem antyeuropejskim”

Prezydent w Niemczech. Odwiedził polską firmę

Prezydent Andrzej Duda pierwszego dnia pobytu w Niemczech odwiedził filię Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO) w mieście Biesenthal...

zobacz więcej

„Przyjaźń polsko-niemiecka jest dla mnie niezwykle ważna”

– Elementem dla mnie niezwykle ważnym jest przyjaźń polsko-niemiecka; bardzo się cieszę się, że współpraca pomiędzy naszymi krajami się pogłębia, przede wszystkim ta gospodarcza – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Polski prezydent wskazał na konferencji prasowej, że obecną wizytę traktuje, jako „dopełnienie” wizyty niemieckiej pary prezydenckiej w czerwcu w Warszawie.

– Bardzo, bardzo serdecznie chcę panu prezydentowi podziękować, bo to jest takie piękne podkreślenie dwóch dla mnie niezwykle ważnych elementów – pierwszym elementem jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreślił Duda.

– To prawda, że ten 1918 rok zupełnie inaczej kojarzy się w Niemczech, a zupełnie inaczej w Polsce. Tym bardziej dziękuję za zrozumienie i podkreślenie tego radosnego i ważnego dla Polaków elementu naszej historii, czy wręcz jednego z fundamentów naszej historii, jakim jest odzyskanie przez Polskę niepodległości – mówił prezydent.

Podziękował Steinmeierowi, że w kontekście przyjaźni polsko-niemieckiej to 100-lecie odzyskania niepodległości możemy też „pięknie obchodzić” w Berlinie.

– Z góry bardzo serdecznie dziękuję panu prezydentowi za udział i za czas, który poświęca pan prezydent, żeby tę naszą wspólnotę europejską, polsko-niemiecką i to ważne dla nas wydarzenie, jakim jest 100-lecie odzyskania niepodległości, tak mocno podkreślić – zaznaczył Duda.

Dodał, że drugim – ważnym dla niego elementem – jest przyjaźń polsko-niemiecka. – Bardzo się z tego cieszę, że pogłębia się współpraca pomiędzy naszymi krajami – myślę przede wszystkim o współpracy gospodarczej – powiedział prezydent. Dodał, że Niemcy są m.in. największym partnerem handlowym Polski.Prezydent Duda w Berlinie. Spotkał się z prezydentem Niemiec

Prezydent Steinmeier: Niemcy są wdzięczne Polsce za zaufanie i partnerstwo

– Niemcy są i pozostaną wdzięczne Polsce za to, że obecnie odnosimy się do siebie z zaufaniem, że partnerstwo pomiędzy krajami stało się możliwe –...

zobacz więcej

„Polacy są zdecydowanymi zwolennikami UE”

– Polacy są zdecydowanymi zwolennikami UE; w naszym kraju nie ma ani jednej partii, która byłaby przeciwko UE, czy byłaby partią eurosceptyczną – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– I też bardzo mocno chcę podkreślić, że w Polsce nie ma ani jednej partii, która byłaby przeciwko UE, czy która byłaby partią, którą można byłoby w tym znaczeniu, jak to się mówi w UE uznać za partię eurosceptyczną. Takiej partii nie ma w Polsce – podkreślił Duda.

– Wszyscy są przekonani absolutnie co do naszego uczestnictwa w UE nadal i tutaj co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Natomiast trwa dyskusja co do tego, jaki kształt powinna mieć UE, jak ona powinna być uformowana, jakie powinny być priorytety w ramach UE – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że jest „osobiście zwolennikiem UE jako unii państw narodowych”. – Gdzie każde z państw zachowuje swoją suwerenność, gdzie współdecydujemy o wszystkich najważniejszych sprawach, ale przede wszystkim, gdzie traktujemy się w sposób partnerski i gdzie wszystkie państwa są traktowane jednakowo – zaznaczył Duda.

– Ja bym bardzo chciał, żebyśmy zawsze mogli mówić o UE, że to jest taka nasza prawdziwa wspólnota. Dla mnie to przede wszystkim oznacza zrozumienie wzajemnych potrzeb, wzajemnych interesów, ale także i wzajemnych trosk i wzajemnych obaw – dodał prezydent.


Prezydent odwiedzi Berlin. Spotka się z prezydentem Steinmeierem i kanclerz Merkel

USA wspierają Trójmorze. Trump: Inicjatywa ma wielki potencjał

– Inicjatywa Trójmorza ma wielki potencjał w kwestii m.in. zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego czy redukcji barier w handlu – ocenił w...

zobacz więcej

„Z radością przyjąłem zainteresowanie partnerską relacją Niemiec z Trójmorzem”

– Z radością i zadowoleniem przyjąłem zainteresowanie partnerską relacją Niemiec z krajami Trójmorza – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Podczas wspólnej konferencji prasowej obu prezydentów w Berlinie, Steinmeier został zapytany, czy inicjatywa Trójmorza godzi w jedność Unii Europejskiej oraz skąd zainteresowanie Niemców tą inicjatywą. Z kolei Duda został zapytany, co sądzi o chęci dołączenia do inicjatywy Trójmorza przez Niemcy.

Steinmeier odpowiedział, że podobnymi formatami do Trójmorza interesował się już wcześniej. Dodał, że takie formaty powinny służyć dobru Europy. – Inicjatywa Trójmorza nie jest skierowana przeciwko Europie – ocenił.

Prezydent RFN powiedział adresując swoje słowa do polskiego prezydenta, że bardzo się cieszy, iż Niemcy zostały zaproszone do tej inicjatywy. – Jako Niemcy skorzystamy z tej możliwości – zapewnił. Z kolei prezydent Duda poinformował, że przyjął „z radością i zadowoleniem” fakt, że Niemcy są zainteresowane partnerską relacją z krajami Trójmorza. – Im więcej przyjaciół, zwłaszcza wśród wielkich państw Unii Europejskiej, ta inicjatywa środkowoeuropejska ma tym lepiej dla tej inicjatywy – powiedział.

– Jeżeli partnerem Trójmorza są Stany Zjednoczone, jeżeli partnerem Trójmorza są Niemcy, jeżeli w jakimś sensie kraje Trójmorza współpracują z Chinami (...) to powiedzmy sobie otwarcie - to chyba jest słuszny kierunek, żeby mieć partnerów wśród największych światowych gospodarek – dodał. – Forma współpracy Trójmorza jest nie tylko formatem współpracy w ramach Unii Europejskiej. W moim odczuciu od samego początku jest on jak najbardziej prounioeuropejski – zaznaczył.


„Państwa Trójmorza są współtwórcami Europy Środkowej - sprawczej i podmiotowej”

Szef Kancelarii Premiera: Stanowisko TSUE było z góry przygotowane

Rząd miał czas do 18 października, żeby odnieść się do pytań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W czwartek wieczorem wysłano stanowisko...

zobacz więcej

„Znamienne, że orzeczenie TSUE nastąpiło przed wyborami w Polsce”

– Znamienne dla mnie było to, że orzeczenie TSUE ws. ustawy o SN nastąpiło prawie w momencie ogłoszenia ciszy wyborczej, przed wyborami samorządowymi w Polsce – powiedział prezydent Andrzej Duda w Berlinie.

Prezydent nawiązał do wypowiedzi Steinmeiera ws. orzeczenia TSUE o zastosowaniu środków tymczasowych zawieszających stosowanie przepisów ustawy o SN. Steinmeier stwierdził, że liczy na to, że polski rząd znajdzie drogę „respektującą orzecznictwo europejskie”.

Duda przypomniał natomiast, że orzeczenie zostało wydane w ubiegły piątek. – Znamienne dla mnie było to, że nastąpiło ono akurat prawie że w momencie nastąpienia ciszy wyborczej przed wyborami w Polsce, ale rozumiem, że takie sytuacje się zdarzają – mówił.

– Orzeczenie jest dla nas bardzo świeże, przede wszystkim dla polskiego rządu, który jest stroną w tej sprawie, trwa w tej chwili jego analiza, prawnicy zgłębiają to, co TSUE postanowił i na pewno w odpowiednim do tego terminie zostaną podjęte przez polski rząd właściwe decyzje – dodał.


Premier: Po przeanalizowaniu ustosunkujemy się do zawiadomienia TSUE

Steinmeier: Cieszę się, że stosunki polsko-niemieckie są tak bliskie, mimo różnic

– Bardzo się cieszę, że teraz nasze stosunki są tak bliskie, mimo wszelkich różnic poglądów – powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.

Steinmeier poinformował, że z prezydentem Dudą będzie rozmawiał m.in. o kwestiach europejskich. – Ta dzisiejsza wizyta jest dla nas przede wszystkim okazją, aby uzmysłowić Niemcom znaczenie naszego ważnego sąsiada – powiedział prezydent Niemiec.

Podkreślił, że wtorkowe rozmowy będą dotyczyły także upamiętnienia przypadających na 2019 rok 80. rocznicy inwazji niemieckiej na Polskę oraz 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Steinmeier ocenił przy tym, że historia polsko-niemiecka była „pełna zwrotów”. – Bardzo się cieszę, że teraz nasze stosunki są tak bliskie mimo wszelkich różnic poglądów – powiedział prezydent Niemiec.


Prezydent Duda przybył do Berlina. Spotka się z prezydentem i kanclerz Niemiec

Steinmeier: Liczę, że polski rząd znajdzie drogę szanującą orzecznictwo UE

– Mam nadzieję, że polski rząd znajdzie odpowiednią drogę szanującą orzecznictwo UE – popiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, nawiązując do postanowienia TSUE o zastosowaniu środków tymczasowych zawieszających stosowanie części przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

Podczas wspólnej konferencji prasowej we wtorek w Berlinie z prezydentem Andrzejem Dudą Steinmeier zapowiedział, że w czasie rozmów prezydenci poruszą m.in. temat spójności Europy.

– Łączy nas znacznie więcej niż nas dzieli. Mimo to wiadomo, że istnieją różnice poglądów w kwestii, którą jeszcze dzisiaj poruszymy. To nie jest tylko troska niemiecka, to jest troska całej Europy związana z reformą wymiaru sprawiedliwości – powiedział prezydent Miemiec.

Nawiązał w tym kontekście do piątkowego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE. – Mam nadzieję, że rząd polski znajdzie odpowiednią drogę respektującą orzecznictwo europejskie – oświadczył Steinmeier.

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował 19 października o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów.


Spychalski o decyzji TSUE: Wydaje się, że będzie potrzebna nowela ustawy o SN

źródło:

Zobacz więcej