„Strategiczne posunięcie” Merkel: Niemcy będą kupować amerykański gaz

Terminal LNG w Niemczech to decyzja biznesowa, bez związku z naciskami Trumpa – zapewnia Angela Merkel (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zmienia stanowisko w sprawie importu skroplonego gazu (LNG) z USA i nazywa to strategicznym posunięciem - pisze „The Wall Street Journal”, podkreślając, że jest to „kluczowe ustępstwo” Berlina wobec prezydenta Donalda Trumpa.  

Przełomowy kontrakt na zakup gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych

zobacz więcej

Powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, „The Wall Street Journal” informuje, że w zeszłym miesiącu Merkel miała powiedzieć niewielkiej grupie posłów Bundestagu, że jej rząd postanowił współfinansować budowę terminalu LNG w północnych Niemczech.

Koszty tej inwestycji szacuje się na pół miliarda euro. Gazeta dodaje, że w Niemczech, które większość swego gazu kupują tanio od Rosji, o tym terminalu mówi się od lat, ale do realizacji tego projektu nie przystępowano.

Jak odnotowuje „The Wall Street Journal”, rzecznik niemieckiego rządu zapewniał, iż decyzja o współfinansowaniu terminalu LNG została podjęta ze względów biznesowych, a nie pod presją USA.

Również Merkel na wspomnianym spotkaniu z posłami twierdziła, że zmiana stanowiska w kwestii importu amerykańskiego gazu nie jest porażką, a strategiczną decyzją, która może się opłacić na dłuższą metę.

Jednocześnie jednak wskazywała, że terminal LNG będzie wymagał długoterminowego wsparcia finansowego ze strony rządu, ponieważ przez co najmniej dekadę „nie wyjdzie na zero”.

Jak wylicza „Financial Times”, kupowanie przez Unię Europejską tyle samo amerykańskiego LNG co gazu dostarczanego rurociągami Nord Stream i przyszłym Nord Stream 2 po dzisiejszych cenach zwiększyłoby całkowite koszty unijnego importu tego surowca o mniej niż 5 proc. - ok. 20 dolarów per capita rocznie.

„The Wall Street Journal” zwraca natomiast uwagę, że Trump intensywnie nakłania Europę do kupowania amerykańskiego LNG. Gazeta pisze, powołując się na przedstawicieli władz USA i Niemiec, że Berlin ma nadzieję, iż import amerykańskiego LNG może pomóc w załagodzeniu sporu handlowego, a może i zażegnać groźbę waszyngtońskich sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2.
banner

źródło:

Zobacz więcej