M. Kochan odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej sejmowej komisji

Magdalena Kochan została odwołana z funkci wiceprzewodniczącej komisji sejmowej (fot. Wikimedia Commons/Platforma Obywatelska RP)

Posłanka PO Magdalena Kochan została odwołana w poniedziałek z funkcji wiceprzewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wniosek o odwołanie został złożony w związku z wypowiedzią Kochan przed głosowaniem na powołanie Rzecznika Praw Dziecka.

Agnieszka Dudzińska ponownie zgłoszona na Rzecznika Praw Dziecka

– Bardzo się cieszę, że klub Prawo i Sprawiedliwość okazał mi ponownie zaufanie, nie dając wiary wypowiedzi pani poseł Magdaleny Kochan, która...

zobacz więcej

Za jej odwołaniem głosowało 18 posłów, przeciw było 9, nikt się nie wstrzymał. Po głosowaniu posłowie PO opuścili obrady komisji. – Wobec tak zasadniczej zmiany porządku obrad i takiej decyzji, która zapadła tu na tej komisji, nie widzimy możliwości udziału w posiedzeniu, skoro nie ma możliwości reprezentacji opozycji według normalnych standardów parlamentarnych – mówił poseł PO Sławomir Piechota.

Wniosek o odwołanie złożyła posłanka PiS Anita Czerwińska. Zwróciła uwagę, że ma to związek z wypowiedzią Kochan w Sejmie – 4 października – przed głosowaniem na powołanie Rzecznika Praw Dziecka. Zdaniem Czerwińskiej posłanka PO „dopuściła się manipulacji” i wprowadziła w błąd opinię publiczną i posłów. – Wyjęła fragment (wywiadu – red.) z kontekstu i miało to wskazywać, że dr Agnieszka Dudzińska (kandydatka PiS na RPD – red.) jest za eutanazją niepełnosprawnych dzieci. Jest to nieprawda, całość wypowiedzi temu przeczy, również doświadczenie zawodowe, życie osobiste dr Agnieszki Dudzińskiej świadczy o czymś przeciwnym – mówiła posłanka PiS.

– Uważam, że jest to zachowanie niegodziwe, wręcz nikczemne. W związku z tym uważam, że posłanka Magdalena Kochan nie może dłużej pełnić funkcji wiceprzewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny – dodała.


Agnieszka Dudzińska ponownie zgłoszona jako kandydatka na RPD

Rzeczniczka PiS: Powinniśmy ponownie pochylić się nad kandydaturą Dudzińskiej na RPD

Naszej kandydatce na Rzecznika Praw Dziecka Agnieszce Dudzińskiej zarzucono rzecz „absolutnie haniebną”; powinniśmy w oparciu o obronę jej dobrego...

zobacz więcej

Kochan: słowa nie są wyjęte z kontekstu

Z kolei Kochan powiedziała, że „ten osąd jest wysoce niesprawiedliwy”. – Ocena państwa nie jest przeze mnie zasłużona, jest bardzo krzywdząca i nieprawdziwa – podkreśliła. – Dziwny to przypadek, że odpowiadać za cytowane słowa ma ten, kto je cytuje. Nie są one wyjęte z kontekstu, w całości przytoczone w tym fragmencie, w którym pani kandydatka PiS na RPD udzielała wywiadu w TV Republika, i w całości zacytowane przez jeden z poważnych tygodników politycznych – mówiła.

– Jeśli państwo uważacie, że można pociągać do odpowiedzialność kogoś, kto cytuje, a nie kogoś, kto te słowa wypowiada, to ja nie mam żadnych innych argumentów, nad te, które przytaczam – dodała. Zwróciła uwagę, że wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) również cytował wypowiedzi kandydatki na RPD. – Jakoś do marszałka Terleckiego państwo pretensji nie macie – podkreśliła Kochan. Dodała również, że w swojej wypowiedzi nie użyła „fake newsa”.

Posłanka PO oceniła, że Dudzińska w trakcie przedstawiania swojej kandydatury na sejmowej komisji „mówiła o wielu niepokojących rzeczach”. – Ktoś, kto stara się o urząd RPD, nie ma w swoim zakresie myślenia o dzieciach – eutanazji. Nie może mieć i nie powinien mieć – zaznaczyła.

Posłanka PO Joanna Augustynowska zwróciła uwagę, że w przypadku wątpliwości dotyczących wypowiedzi Kochan należałoby zgłosić wniosek do sejmowej komisji etyki poselskiej. – Nie uważam, żeby komisja była kompetentna do rozstrzygania, czy słowa wypowiedziane były prawdą, czy nie. Nie jesteśmy sędziami w tej sprawie – powiedziała.

Przed głosowaniem na RPD Magdalena Kochan (PO) przytoczyła m.in. słowa Dudzińskiej w telewizji Republika. „Aborcja jest problemem tych dzieci, u których wady rozwojowe wykrywało się przed urodzeniem, to nieliczna grupa. Większość dzieci, które wymagają opieki do końca życia, to dzieci, które nabyły niepełnosprawność albo w trakcie porodu, albo po porodzie, to jest autyzm, porażenie mózgowe, ciąże wcześniacze. To są bardzo trudne rzeczy i nie wiem, tu chyba należałoby postulować eutanazję. To jest cytat z kandydatki na rzecznika praw dziecka” – powiedziała.


Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka

We wtorek kolejna próba powołania RPD

Sejm we wtorek zajmie się powołaniem Rzecznika Praw Dziecka. W ramach ponownie uruchomionej procedury jako kandydatka na RPD została zgłoszona Agnieszka Dudzińska. Jej kandydaturę, podobnie jak poprzednio, zgłosił klub PiS.

Procedura powołania RPD musi zostać ponownie uruchomiona. We wrześniu żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów. Na stanowisko zostali zgłoszeni: Ewa Jarosz, którą poparły PO, Nowoczesna i PSL, oraz Paweł Kukiz–Szczuciński – kandydat Kukiz'15. PiS zgłosiło Sabinę Lucynę Zalewską, która jednak złożyła do marszałka Sejmu pismo, w którym wycofała swą zgodę na kandydowanie na to stanowisko.

Podobnie było na początku października, kiedy to o urząd RPD ubiegała się Dudzińska. Jej kandydaturę poparło wówczas 194 posłów, 192 było przeciw, a 12 osób wstrzymało się od głosu. Głosowało 398 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 200 głosów. Wobec tego procedura powołania RPD zostanie przeprowadzona ponownie.


Procedura naboru kandydatur na Rzecznika Praw Dziecka ruszyła ponownie

źródło:

Zobacz więcej