Była jedyną kandydatką na burmistrza. Mieszkańcy jej nie wybrali

Ponad połowa mieszkańców Działoszyna zagłosowała przeciw wybraniu Marioli Paśnik (fot. FB/Mariola Paśnik)

Ponad połowa mieszkańców Działoszyna (woj. łódzkie) zagłosowała przeciw wybraniu Marioli Paśnik (KW PiS) na urząd burmistrza tego miasta – wynika z nieoficjalnych wyników. Paśnik była jedyną kandydatką na liście wyborczej po tym, jak komisarz wykreślił z niej obecnego burmistrza.

Rekordowa frekwencja w wyborach samorządowych. Kolejne dane PKW

Jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach; ustalono również wyniki wyborów do 2360 rad gmin i...

zobacz więcej

Paśnik w rywalizacji o urząd burmistrza Działoszyna miała zmierzyć się z Rafałem Drabem, który – startując z własnego komitetu – zamierzał ubiegać się o reelekcję. Dzień przed wyborami jego nazwisko usunął jednak z listy komisarz wyborczy z Sieradza Tomasz Kucharski. Jak wyjaśnił, wykonał w ten sposób podjętą w sobotę uchwałę PKW .

Jej przewodniczący Wojciech Hermeliński wyjaśnił, że kandydat złożył oświadczenie o przynależności do partii (PiS), natomiast lokalny oddział tego ugrupowania stwierdził w swoich dokumentach, że nie jest on jego członkiem.

– W związku z tym jest to nieprawdziwe oświadczenie, co jest podstawą do skreślenia z listy, nie było tutaj innej możliwości – zaznaczył szef PKW.

W związku z tym w ostatniej chwili zmieniono formułę kart do głosowania. Zostało na niej jedynie nazwisko kontrkandydatki Draba.

Mieszkańcy Działoszyna, mając jednego kandydata na burmistrza, w tzw. plebiscycie oddawali głos „tak” lub „nie”. Kandydatka, aby uzyskać zwycięstwo w wyborach, musiała zebrać poparcie u ponad połowy głosujących.

Jako jedyny wziął udział w konkursie. Zajął trzecie miejsce

W miejscowości Kudowa-Zdrój co roku odbywa się konkurs pt. „Mój dom na medal”, w którym mieszkańcy gminy mogą zgłosić swój dom do konkursu. W...

zobacz więcej

Nie udało się. Według nieoficjalnych informacji na Paśnik miało zagłosować ok. 30 proc. wyborców. Pozostali byli przeciw.

Jeśli potwierdzą to oficjalne wyniki, kandydatka PiS nie uzyska mandatu, a prawo wybrania burmistrza Działoszyna uzyska nowa rada miasta.

Decyzja PKW spowodowała pikietę przed urzędem miasta w niedzielny wieczór. Jej uczestnicy zbierali podpisy na liście poparcia dla obecnego burmistrza.

Drab zapowiedział złożenie protestu wyborczego. Jak wyjaśnił Kucharski, jeśli sąd przyzna mu rację, wybory mogą zostać powtórzone.

źródło:

Zobacz więcej