RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Najmłodsi głosowali na PiS. Wyniki głosowań do sejmików

Jak wynika z badań sondażowni IPSOS, prawie co czwarty (23,3 proc.) uprawniony do głosowania w wieku 18-29 lat swój głos oddał na kandydatów do sejmików z list Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei na listy Koalicji Obywatelskiej w tej grupie wiekowej swój głos oddało 18,7 proc. głosujących.

PiS wygrywa w 9 województwach

Prawo i Sprawiedliwość wygrało w 9 województwach, wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS dla TVP. W pozostałych 7 zwyciężyła...

zobacz więcej

W sejmikach 9 z 16 województw w Polsce zwyciężyło PiS – wynika z badań IPSoS, które uwzględniły preferencje wyborcze głosujących.

Jak wykazują badania exit polls, więcej kobiet i mężczyzn zdecydowało oddać swój głos właśnie na kandydatów tej listy. Pod względem płci na kandydatów do sejmików z list PiS swój głos oddało 31,5 proc. głosujących kobiet i 33,1 proc. głosujących mężczyzn.

Z kolei na listy Koalicji Obywatelskiej głosowało 26 proc. kobiet i 23,3 proc. mężczyzn.

Z badań Ipsos wynika również, w jakich przedziałach wiekowych wyborców wygrywały dane frakcje. I tak 23,3 proc. głosujących w wieku od 18-29 lat do w wyborach do sejmików zagłosowało na listy PiS, zaś w tej samej grupie wiekowej na działaczy Koalicji Obywatelskiej swój głos oddało 18,7 proc. młodych z tej grupy wiekowej.

Podobnie jak wśród najmłodszych PiS wygrywał wśród najstarszych (60 lat i więcej). Aż 41,2 proc, głosujących w tej grupie wiekowej głos oddało na listy Prawa i Sprawiedliwości, zaś tylko 26,4 proc. głosujących w tej samej grupie wiekowej zdecydowało się na głos w stronę Koalicji Obywatelskiej.

W badaniach ujęto także preferencje wyborcze w wyborach samorządowych względem wyborów prezydenckich z 2015 r. I tak, 61,3 proc. głosujących na listy PiS swój głos w 2015 r. oddało na prezydenta Andrzeja Dudę, a tylko 5,7 proc., którzy głosowali wtedy na obecnego prezydenta, zdecydowało się swój głos oddać teraz na kandydatów z list Koalicji Obywatelskiej.

53 proc. głosujących w wyborach samorządowych na Koalicję Obywatelską w 2015 r. zagłosowało na byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tylko 3,4 proc. z nich w niedzielę oddało swój głos na kandydatów PiS.
Szczegółowe dane preferencji wyborców względem ich wieku (fot. IPSOS)
Szczegółowe dane preferencji wyborców względem ich wieku (fot. IPSOS)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej