Ruch Kontroli Wyborów prosi o zgłaszanie nieprawidłowości

– Uruchamiamy sztab wyborczy, w którym nasi eksperci będą odpowiadali na pytania, czy przypadkiem nie doszło do naruszenia ordynacji wyborczej – powiedział w programie „Gość Wiadomości” koordynator Ruchu Kontroli Wyborów (RKW) Józef Orzeł.

Trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi nawet milion zł grzywny

Od północy trwa cisza wyborcza. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o...

zobacz więcej

Gościem programu „Gość Wiadomości” był koordynator RKW Józef Orzeł, który mówił m.in. o powołaniu specjalnego sztabu i nieprawidłowościach sprzed czterech lat.

– Nasi ludzie jako mężowie zaufania, obserwatorzy społeczni i członkowie obwodowych komisji będą patrzyli, czy nie są naruszane zasady ordynacji wyborczej – powiedział Orzeł.

Podkreślił jednak, że „to nie wystarcza”, dlatego RKW postanowiło uruchomić specjalny sztab, który będzie czuwał nad uczciwym przeprowadzeniem wyborów.

– Jutro uruchamiamy sztab wyborczy, w którym nasi eksperci będą odpowiadali na pytania ludzi, czy przypadkiem nie doszło do naruszenia ordynacji wyborczej – oznajmił. Sztab będzie działał od godziny 12.00 do 21.00.

Orzeł wskazał, że jeśli ktoś jest pewny, że został naruszony proces wyborczy, powinien zadzwonić i zgłosić swoje podejrzenia. Członek RKW zaapelował, aby zgłaszać wszystkie nieprawidłowości. Można to uczynić dzwoniąc pod numer: 787 52 27 z końcówkami 24, 27, 30, 33, 39.

Napływają zgłoszenia o incydentach wyborczych. Kary są surowe, nawet do 1 mln zł

– Policja zbiera informacje na ten temat ewentualnych naruszeń ciszy wyborczej i to będzie podlegało ocenie Państwowej Komisji Wyborczej i...

zobacz więcej

„Ci, którzy naruszali prawo cztery lata temu, być może znowu będą w komisjach”

– Cztery lata temu nazbieraliśmy ok. 1300 zgłoszeń o naruszeniach, czy o podejrzeniu naruszeń ordynacji wyborczej. Część z tego okazała się tylko podejrzeniem – powiedział, jednak podkreślił, że część zgłoszeń „poszła do sądów”.

Orzeł zaznaczył, że sądy przyznały, że doszło do pewnych naruszeń, a nawet fałszowania wyborów, jednak uznały, że „to nie wpłynęło na ogólny wynik wyborów”.

Orzeł zauważył, że osobom odpowiedzialnym za fałszowanie wyborów i naruszanie prawa nic się nie stało. – Być może znowu będą w tych komisjach – przestrzegał.

źródło:
Zobacz więcej