Nowy rozkład jazdy na kolei. Pociągi wracają na linię obwodową w Warszawie

Dotychczasowy przystanek Warszawa Kasprzaka zmieni nazwę na Warszawa Wola, a dotychczasowy przystanek Warszawa Koło zmieni się na Warszawa Młynów (fot. PKP PLK/materiały prasowe)

Zakończył się remont tzw. linii obwodowej pomiędzy dworcami Zachodnim i Gdańskim w Warszawie. Od niedzieli pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich wracają na swoje zwykłe trasy. Powstał też nowy przystanek, znajdujący się przy ul. Obozowej. Od niedzieli obowiązuje również korekta rozkładu jazdy na kolei.

Dodatkowe wagony we Wszystkich Świętych i pierwszy weekend listopada

PKP Intercity zapowiada, że we Wszystkich Świętych i pierwszy weekend listopada na tory wyjadą składy wzmocnione o dodatkowe wagony. Dotyczy to...

zobacz więcej

Ponad rok trwał remont trasy między stacjami Warszawa Zachodnia i Warszawa Gdańska, potocznie zwanej linią obwodową. W tym czasie kolejarze wyremontowali tory, przystanki i sieć trakcyjną. Powstały też nowe wiadukty nad ulicami: Obozową, Górczewską, Wolską i Kasprzaka.

Wraz z uruchomieniem wyremontowanej linii obwodowej przy ulicy Obozowej pojawi się nowy przystanek – Warszawa Koło. Tam zapewnione jest wygodne połączenie pociągów z tramwajami jeżdżącymi Obozową np. z Bemowa. Poprawić ma się również połączenie Koła z rejonem Warszawy Gdańskiej (dogodna przesiadka do pierwszej linii metra) oraz z Targówkiem i Białołęką.

W przyszłości, po przebudowie przez PKP PLK Warszawy Zachodniej, z Koła będzie można szybko dojechać na Służewiec pociągiem SKM lub Kolei Mazowieckich.

Ponadto dotychczasowy przystanek Warszawa Kasprzaka zmieni nazwę na Warszawa Wola, a dotychczasowy przystanek Warszawa Koło zmieni się na Warszawa Młynów (tak, jak budowana w pobliżu stacja drugiej linii metra).

Jak wyjaśnił Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK, „po rozpoczęciu remontu linii uznaliśmy w konsultacji z urzędem miasta, że nazwy przystanków w tej okolicy są mylące, bo nie pokazują dokładnie miejsca, w jakim się znajdują”.

Astaldi zerwało kontrakty kolejowe. Ruszają wypłaty zaległości dla podwykonawców

Pierwsze wypłaty zaległości dla podwykonawców pracujących dla Astaldi na kontrakcie kolejowym Warszawa – Lublin rozpoczną się w czwartek –...

zobacz więcej

– Dlatego Warszawa Kasprzaka została zmieniona na Warszawa Wola, Warszawa Koło na Warszawa Młynów, a Warszawa Koło to teraz nazwa nowej stacji, która znajduje się przy ul. Obozowej, bo tam de facto znajduje się obszar regionu Koło – podkreślił Jakubowski.

Przebudowane przystanki zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jest system elektronicznej informacji pasażerskiej oraz nowa, estetyczna mała architektura, czyli m.in. ławki i wiaty. Ponadto przystanek Warszawa Młynów będzie wyposażony w schody ruchome.

W 2019 r. powstanie jeszcze jeden nowy przystanek – przy ul. Powązkowskiej, w otoczeniu nowych osiedli południowego Żoliborza – podkreślono w komunikacie prasowym stołecznego ratusza.

Pociągi ruszą od niedzieli 21 października. W tym dniu powrócą połączenia R9 Kolei Mazowieckich, a od poniedziałku, 22 października, S9 Szybkiej Kolei Miejskiej (kursują w dni powszednie). Po zakończeniu prac modernizacyjnych przewidzianych w najbliższych latach linią obwodową będą jeździć pociągi SKM z Legionowa i Zegrza do Piaseczna oraz pociągi Kolei Mazowieckich.

Modernizacje w całej Polsce

Polskie Linie Kolejowe kontynuują prace modernizacyjne na linii z Warszawy do Poznania. Pociągi cały czas będą kursować na trasie objazdowej przez Gniezno i Inowrocław Rąbinek, a w komunikacji regionalnej na odcinku Konin – Kutno funkcjonuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Kontynuowane są także prace związane z remontem krakowskiego węzła kolejowego. Udogodnieniem będzie oddanie do użytku nowego peronu na stacji Kraków Bieżanów. Natomiast na Podkarpaciu od 22 października na trasie z Rzeszowa do Głogowa Małopolskiego wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza.

Kolejarze zwracają także uwagę na zmianę tras niektórych pociągów, między innymi na odcinkach Szczecin – Kraków, Szczecin – Łódź Fabryczna oraz Szczecin – Katowice.

Szczegóły są ujęte w rozkładach na dworcach i internecie. W niedzielę i poniedziałek na wybranych dworcach dyżurować będą mobilni informatorzy, którzy między innymi pomogą odnaleźć właściwe połączenie.

źródło:
Zobacz więcej