RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Karawana migrantów przekroczyła granicę z Meksykiem

Grupa zmierzająca w kierunku Stanów Zjednoczonych liczy około 4 tys. osób.  (fot. PAP/EPA/GUSTAVO AMADOR)
Grupa zmierzająca w kierunku Stanów Zjednoczonych liczy około 4 tys. osób. (fot. PAP/EPA/GUSTAVO AMADOR)

Najnowsze

Popularne

Karawana migrantów z Hondurasu, zmierzająca w stronę Stanów Zjednoczonych, sforsowała zabezpieczenia na granicy Gwatemali z Meksykiem i wkroczyła do tego kraju.

Honduras: Masowa demonstracja przeciwko reelekcji Hernandeza

Ponad 80 tysięcy ludzi demonstrowało w sobotę w mieście San Pedro Sula na północy Hondurasu przeciwko reelekcji urzędującego prezydenta kraju Juana...

zobacz więcej

Grupa liczy około 4 tys. osób. Niektórzy twierdzą, że uciekają przed prześladowaniami w ogarniętym przemocą Hondurasie, inni przyznają, że idą do USA w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Dużą część grupy stanowią kobiety i dzieci.

Kilka godzin temu Meksyk zadeklarował, że podejmie wyzwanie zatrzymania karawany. Taką zapowiedź złożył minister spraw zagranicznych tego kraju Luis Videgaray podczas wspólnej konferencji z Sekretarzem Stanu USA Mike'em Pompeo.

By powstrzymać marsz tysięcy migrantów, Meksyk skierował na granicę z Gwatemalą kilkuset policjantów.

Trump grozi powrotem zasady „zero tolerancji” wobec migrantów

Amerykański prezydent Donald Trump oświadczył wcześniej, że pochód migrantów musi zostać zatrzymany przed granicami Stanów Zjednoczonych. Zagroził konsekwencjami krajom, które przepuszczą migrantów przez swoje terytorium.

Prezydent Trump ostrzegł także, że może powrócić do kontrowersyjnej zasady „zero tolerancji” wobec migrantów z Ameryki Środkowej i Południowej, która kilka miesięcy temu doprowadziła do odseparowania tysięcy dzieci od rodziców i z której amerykański rząd wycofał się w czerwcu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej