Chińczycy chcą mieć własny księżyc do oświetlania miasta. „Ogromny potencjał”

Satelity mają być osiem razy jaśniejsze od Księżyca (fot. Pixabay/kasabubu)

Chińskie władze planują wystrzelenie własnego „sztucznego księżyca” do 2020 roku. Satelita ma zastąpić lampy ulicy i zmniejszyć koszty elektryczności w miastach – podały państwowe media.

Chińczycy zbudowali największy radioteleskop na Ziemi

Gigantyczny radioteleskop przystosowany do badań kosmosu jest już gotowy do testów. Jego budowę ukończono w Chinach w prowincji Guizhou na...

zobacz więcej

Dziennik „China Daily” podał, że władze 11-milionowego miasta Chengdu w środkowych Chinach zleciły opracowanie „świecących satelitów”, które będą świecić razem z prawdziwym Księżycem, ale będą od niego osiem razy jaśniejsze.

Pierwszy tego typu satelita zostanie wystrzelony do 2020 roku z kosmodromu Xichang znajdującego się w prowincji Syczuan. Zgodnie z planem, trzy kolejne znajdą się w przestrzeni kosmicznej w 2020 roku – oświadczył Wu Chunfeng, odpowiedzialny za projekt.

Wu wskazał, że wprawdzie pierwszy satelita będzie eksperymentalny, trzy kolejne „będą pracowały zgodnie z wytycznymi”. – Będą miały wielkie znaczenie dla mieszkańców i ogromny potencjał komercyjny – zapewnił.

Urządzenie ma odbijać światło emitowane przez Słońce i nakierowywać je na obszar o powierzchni około 50 km kwadratowych. Pomysłodawcy wskazują, że ułatwi to również ewentualne akcje ratunkowe podczas zaciemnienia spowodowanego awarią zasilania.

Chiny dołączyły do kosmicznego wyścigu. Jeszcze w tym roku zamierzają wysłać na Księżyc sondę Chang'e-4 – nazwaną na cześć bogini z chińskiej mitologii. Misja przewiduje zbadanie ciemnej strony Księżyca. W planach są również inne ambitne projekty.

źródło:
Zobacz więcej