Minister obrony: Staramy się, by wojsko było wyposażone w broń z polskich zakładów

Kurs dla instruktorów wprowadzających do użytkowania karabinki MSBS Grot (fot. arch. PAP/Tomasz Waszczuk)

Staramy się, by Wojsko Polskie wyposażone było w najnowocześniejszą broń pochodzącą z polskich zakładów. To jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa kraju i dla rozwoju gospodarczego naszej ojczyzny – powiedział w Radomiu Mariusz Błaszczak. Minister obrony odwiedził w Radomiu fabrykę broni „Łucznik” w towarzystwie Wojciecha Skurkiewicza – kandydata PiS na prezydenta tego miasta.

MON dostanie dodatkowe 1,6 mld zł na modernizację wojska

Komisja Finansów Publicznych chce przeznaczyć 1,6 mld zł z rezerwy celowej dla MON w budżecie państwa – poinformował szef resortu, Mariusz...

zobacz więcej

W ocenie ministra radomska fabryka to jedna z najlepszych firm działających w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– To firma o bogatej tradycji, sięgającej okresu międzywojennego, ale także firma sprawdzona, jeżeli chodzi o produkty wytwarzane teraz – zauważył Błaszczak. Dodał, że „Wojsko Polskie ma zaufanie do »Łucznika« , bo produkty tej radomskiej firmy odznaczają się wysoką jakością”.

– Jest to niezwykle ważne w sytuacji, w której żołnierz musi być pewien, że broń, którą dysponuje jest niezawodna – zaznaczył Błaszczak. Dodał, że słyszy jak najlepsze opinie o najnowszym produkcie „Łucznika” – karabinku MSBS Grot.

– 53 tys. egzemplarzy tej broni, zamówionych przez wojsko, stanowi nową wartość – podkreślił szef MON. Przyznał, że sam strzelał z tej broni. – Świetna broń. Ale to efekt pracy zarówno projektantów, jak i przede wszystkim załogi – zaznaczył Błaszczak.

Błaszczak: WOT to doświadczeni dowódcy, nowoczesne metody szkolenia i wielka przygoda

Zachęcam do przystępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej; WOT to doświadczeni dowódcy, nowoczesne metody szkolenia i kształcenia oraz wielka...

zobacz więcej

Szef MON podkreślił, że rozwój gospodarczy Polski jest wysoki.

– Kiedy w 2015 r. w wyborach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, ci którzy wcześniej rządzili, a więc koalicja PO i PSL mówiła, że im się nie uda, będą kłopoty, będzie katastrofa gospodarcza”.

– Ograniczyliśmy patologię, nadużycia, złodziejstwo (...), postawiliśmy na rozwój, na takie firmy jak Fabryka Broni w Radomiu i rezultat mamy świetny: ludzie mają pracę, wojsko ma nowoczesną broń – powiedział Błaszczak.

Skurkiewicz podkreślił, że radomski zakład się rozwija. – Będzie się rozwijał w dalszym ciągu, bo ta broń, która jest dzisiaj produkowana, jest chyba jedną z najlepszych na rynk – zaznaczył wiceminister obrony.

Dodał, że dziś radomski zakład produkuje w głównej mierze na potrzeby rodzinnego rynku i polskiej armii. – Jestem przekonany, patrząc na zainteresowanie, które jest bronią, że na tym nie poprzestaniemy – dodał Skurkiewicz.

Podczas wizyty w Radomiu minister Błaszczak i rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu prof. Zbigniew Łukasik podpisali list intencyjny o współpracy dotyczącej kształcenia kadry medycznej na potrzeby wojskowej służby zdrowia. Radomska uczelnia od dwóch lat kształci studentów na kierunku lekarskim.

Szef resortu obrony narodowej powiedział, że to ważna chwila dla radomskiego uniwersytetu, ponieważ będą tu kształceni młodzi ludzie – lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. – Ludzie, którzy będą następnie dbali o życie i zdrowie żołnierzy Wojska Polskiego, ale także będą dostępni osobom cywilnym, bo na tym polega ten system, że grono osób, które zajmuje się na co dzień opieką medyczną, będzie poszerzone – zaznaczył Błaszczak.

źródło:

Zobacz więcej