Decyzja na finiszu kampanii. Trybunał Europejski ingeruje w polskie wybory

Decyzja TSUE ws. przepisów ustawy o SN (fot. Pixabay/Kamyq)

Trybunału Sprawiedliwości UE przychylił się do wniosku KE o zastosowanie środka tymczasowego i zawieszenie stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym – podają media i organizacje pozarządowe. – Przyszło zawiadomienie ze strony TSUE – potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Prokurator generalny wniósł o uznanie niekonstytucyjności kierowania pytań do TSUE ws. sądownictwa

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie...

zobacz więcej

Kopia decyzji, jaką miał wydać unijny trybunał w tej sprawie, została zamieszczona na Twitterze przez organizacje pozarządowe. Informują też o niej media w Polsce.

O doniesienia prasowe pytany był premier w Brukseli.

– Przyszło zawiadomienie ze strony TSUE. Na pewno po przeanalizowaniu ustosunkujemy się do tego. W rozmowach w Brukseli myślę, że przekonałem kilku przywódców, jak wyglądała polska reforma wymiaru sprawiedliwości i jak jest potrzebna – powiedział premier Morawiecki.

Były prezydent Niemiec Roman Herzog już w 2008 r. w sposób jednoznaczny odnosił się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE.

– Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej świadomie i systematycznie ignoruje fundamentalne zasady zachodniej interpretacji prawa, a jego wyroki oparte są na niedbałej argumentacji, która ignoruje wolę prawodawcy – mówił Herzog w 2008 r.

Według mediów Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił zawiesić przepisy dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat, i przywrócenia do pracy tych przesuniętych już w stan spoczynku – na warunkach, jakie obowiązywały przed wejściem w życie nowej ustawy o SN.

źródło:
Zobacz więcej