USA wstrzymują import wieprzowiny z Polski

W ostatnich lata polskie mięso cieszyło się w USA coraz większą popularnością (fot. arch. PAP/Tomasz Waszczuk)

Stany Zjednoczone zawiesiły import wieprzowiny z Polski – informuje Agencja Reutera. Powodem jest występujący w naszym kraju afrykański pomór świń.

Amerykanie pokochali polski boczek i żeberka

Firmy mięsne sprzedały w tym roku w USA niemal o połowę więcej wieprzowiny niż w roku poprzednim. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że w ciągu...

zobacz więcej

Zakaz importu polskiej wieprzowiny do USA obowiązuje od czwartku. Jak informuje portal rmf24.pl, Inspektorat Weterynarii uspokaja, że nie jest to embargo, tylko czasowe zawieszenie dostaw.

– Amerykanie mają zastrzeżenia do dwóch zakładów, które mają uprawnienia do eksportu na tematem rynek, ale znajdują się w strefach zagrożonych (Sokołów, Morliny). Jednak te zakłady zgodnie z decyzją KE o regionalizacji są wyłączone z tych stref – powiedział szef Inspekcji Weterynaryjnej Paweł Niemczuk.

– Teraz trwają wyjaśnienia, nie było tutaj żadnego błędu, eksport trwa od 2014 r. (...), dotąd nie było żadnych uwag ze strony amerykańskiej – dodał.

ASF, zakaźna choroba wirusowa, szybko rozprzestrzenia się w Europie Wschodniej, nie występuje natomiast w Stanach Zjednoczonych. Wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jest jednak śmiertelnie groźny dla świń, a dla hodowców oznacza poważne straty.

W ostatnich lata polskie mięso cieszyło się w USA coraz większą popularnością. W 2013 r. Stany Zjednoczone były na 22. miejscu listy importerów wieprzowiny z Polski, w tym roku znalazły się już na pierwszym miejscu.

Tylko od stycznia do kwietnia eksporterzy zarobili za oceanem 275,2 mln zł, co oznaczało wzrost o 15 proc. względem poprzedniego roku.

źródło:
Zobacz więcej