RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wrocław: Wygrywa Jacek Sutryk, ale druga tura nadal możliwa

Jacek Sutryk jest związany z odchodzącym po 16 latach Rafałem Dutkiewiczem (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Jacek Sutryk wygrał I turę wyborów na prezydenta Wrocławia, uzyskując poparcie na poziomie 50,1 proc. głosów – wynika z sondażu late poll przeprowadzonego przez IPSOS dla TVP. Drugie miejsce zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy Mirosława Stachowiak-Różecka, która otrzymała 27,8 proc. głosów.

PiS liderem wyborów samorządowych. Na drugim miejscu Koalicja Obywatelska

Zakończyło się głosowanie w pierwszej turze wyborów samorządowych. Jak wynika z badań exit polls, na kandydatów z list Prawa i Sprawiedliwości w...

zobacz więcej

Jacek Sutryk to z jednej strony Koalicja Obywatelska, SLD i UED, z drugiej zaś środowisko związane z odchodzącym po 16 latach prezydentem Rafałem Dutkiewiczem. W jego programie wyborczym Sutryka znalazły się m.in. kwestie związane z poprawą funkcjonowania komunikacji zbiorowej, walka ze smogiem oraz program rewitalizacji wrocławskich kamienic.

Mirosława Stachowiak-Różecka jest kandydatką Zjednoczonej Prawicy, wspierana też m.in. przez Partię Republikańską. Również ona zapowiadała w kampanii wyborczej, że jeśli wygra, priorytetem będzie dla niej rozwiązanie problemów komunikacyjnych w mieście. Jako sposób na korki wskazała bezpłatną komunikację zbiorową. Zapowiedziała też m.in. finansowe wsparcie ze strony miasta dla małoinwazyjnego leczenia nowotworów oraz leczenia bezpłodności metodami endoskopowymi.

O stanowisko prezydenta Wrocławia ubiegało się też ośmioro innych kandydatów, którzy uzyskali poparcie na poziomie: Jerzy Michalak (Dolnośląski Ruch Samorządowy) – 5,6 proc., Małgorzata Tracz (Partia Zieloni) – 1,7 proc., Katarzyna Obara-Kowalska (Bezpartyjny Wrocław) 6,7 proc., Zbigniew Jarząbek (Kukiz' 15) – 2,3 proc., Mieczysław Maj (Wolni i Solidarni) – 0,5 proc., Marta Lempart (Strajk Kobiet) – 2,7 proc., Robert Jarosław Bogusławski (KWW Jarka Bogusławskiego) – 1,5 proc. i Artur Zborowski (Jesteśmy Stąd) – 1,1 proc.

Wyniki sondażu late poll w wyborach prezydenckich we Wrocławiu (fot. IPSOS)

źródło:
Zobacz więcej