RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Minister infrastruktury otworzył zachodnią obwodnicę Radomia

Od piątku kierowcy jadący ekspresową siódemką z Warszawy do Krakowa mogą korzystać z zachodniej obwodnicy Radomia – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w otwarciu 25-kilometrowego odcinka trasy S7 na terenie gminy Jedlińsk.

Niespotykana skala inwestycji na drogi gminne i powiatowe. Miliardy od przyszłego roku

Region Warmii i Mazur dzięki decyzjom rządu dotyczącym inwestycji infrastrukturalnych będzie regionem dobrze skomunikowanym - powiedział w sobotę w...

zobacz więcej

W uroczystym otwarciu wzięli też udział m.in. szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Radomia Wojciech Skurkiewicz.

– Na tą drogę czekali mieszkańcy Radomia i Radomszczyzny oraz setki tysięcy tych, którzy drogą nr 7 jechali z Warszawy na południe, albo z południa w kierunku Warszawy i pokonywali te trudności komunikacyjne w Radomiu – powiedział Andrzej Adamczyk.

– Dzisiaj skracamy przejazd pomiędzy Warszawą a Krakowem o kilkadziesiąt minut. Szacujmy, że w godzinach szczytu będzie to ok. 45 minut do godziny krócej – dodał.

– Kiedy (...) wizytowaliśmy budowę przed półtora miesiąca, pan prezes firmy Dragados, odpowiedzialny za tę budowę dyrektor odcinka powiedział, że chcielibyśmy, by tą drogą samochody pojechały przed świętem Wszystkich Świętych. I dotrzymali słowa – podkreślił minister infrastruktury.

Minister infrastruktury: Via Carpatia powstanie do 2025 r.

Via Carpatia jest wskazywana jako główny korytarz transportowy w tej części Europy. Wyznaczyliśmy sobie datę 2025 r. na realizację tego projektu –...

zobacz więcej

Prace przy budowie nowej drogi Radomia rozpoczęły się w sierpniu 2015 r. W ramach inwestycji wybudowano blisko 25-kilometrowy odcinek nowej trasy z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach, a także cztery węzły drogowe, 21 wiaduktów, cztery mosty i dwie kładki dla pieszych. Równolegle wzdłuż trasy powstały drogi dojazdowe.

Wjazd na obwodnicę jest możliwy w czterech miejscach, na węzłach: Radom Północ (w Jedlance), Radom Zachód (w Mleczkowie), Wolanów i Radom Południe (w Młodocinie). Koszt inwestycji to 729,4 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze pieniędzy unijnych, z programu „Infrastruktura i Środowisko”. Wykonawcą robót była hiszpańska firma Dragados.

Dzięki nowej obwodnicy Radomia ominąć to miasto mogą podróżujący ekspresową siódemką z Warszawy do Krakowa. W Radomiu w godzinach szczytu ruch tranzytowy nakłada się na ruch lokalny. Szczególnie przed światłami tworzą się korki, a np. w piątkowe popołudnie przejazd przez Radom może zajmuje nawet godzinę. Obwodnica Radomia zapewni płynny przejazd między Warszawą, Kielcami i Krakowem.

Koszt robót budowlanych to 729,4 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej