RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Niezwykłe odkrycie archeologiczne na placu budowy Mieszkania Plus

Artefakty dowodzą o istnieniu 3500 lat temu osady ówczesnych ludów słowiańskich (fot. witnica.pl)
Artefakty dowodzą o istnieniu 3500 lat temu osady ówczesnych ludów słowiańskich (fot. witnica.pl)

Na pozostałości osady kultury łużyckiej natrafiono podczas prac wykopaliskowych na działce budowlanej. Powstaje na niej budynek mieszkalny w ramach rządowego Programu Mieszkanie Plus.

Niewiarygodne odkrycie na Mazowszu: średniowieczny zamek, który „nie miał szczęścia”

Chcieliśmy odkryć drugi Malbork, a znaleźliśmy... Biskupin – mówią odkrywcy późnośredniowiecznego zamku w Żelechowie. Była to siedziba rodowa...

zobacz więcej

Archeolodzy znaleźli tam tzw. jamy śmietniskowe. Były w nich m.in. fragmenty naczyń glinianych i ozdób z brązu - poinformował Artur Rosiak z Urzędu Miasta i Gminy w Witnicy.

– Wykopaliska ruszyły we wtorek. Można było się spodziewać ciekawych odkryć, gdyż przy budowie sąsiedniej obwodnicy archeolodzy znaleźli wcześniej bogate ślady osadnictwa ludności kultury łużyckiej. Dowodzi to, że około 3-3,5 tys. lat temu na zachód od strugi Witna istniała osada ówczesnych ludów słowiańskich – powiedział Rosiak.

Dodał, że dokładne datowanie będzie możliwe po eksploracji obiektów i analizie materiałów.

Oprócz artefaktów z epoki brązu znaleziono też eksponaty z późniejszych wieków, m.in. ołowianą plombę towarową z niemieckim napisem i fragmenty okuć.

Wykopaliska archeologiczne potrwają kilka miesięcy, w zależności od warunków pogodowych. Po ich zakończeniu rozpocznie się budowa pierwszego w Lubuskiem bloku wielorodzinnego w ramach programu Mieszkanie Plus.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej