„24 godziny dla Warszawy”. Trzaskowski zapowiada współpracę z gminami ościennymi

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy, poseł PO Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiada większą pomoc dla organizacji pozarządowych. Mówił też m.in. o konieczności „praktycznej współpracy” stolicy z gminami ościennymi i przedłużeniu budowanej obecnie drugiej linii metra do Ursusa i na Żerań oraz zapowiedział budowę kolejnych linii. O północy rozpoczął akcję „24 godziny dla Warszawy” - odwiedza różne miejsca w stolicy, które, jak mówi, „są ważne dla mieszkańców”.

Podczas wizyty w Stowarzyszeniu Społeczników „Ariadna” na Ursynowie, które pomaga najuboższym mieszkańcom dzielnicy, Rafał Trzaskowski mówił, że jeśli zostanie prezydentem Warszawy, wsparcie dla takich organizacji będzie większe.

Trzaskowski: Niedzielne wybory najważniejsze od lat

– Niedzielne wybory będą najważniejszymi wyborami w Warszawie od lat; pokażmy w nich, że otwartość, tolerancja i wspólne wartości mogą wygrać z...

zobacz więcej

– Nic nie jest rozstrzygnięte, trwa walka na ostatniej prostej o głos każdej warszawianki i każdego warszawiaka – mówił Trzaskowski na budowie metra na warszawskim Targówku.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że budowa drugiej linii metra jest jedną z najważniejszych obecnie inwestycji w stolicy.

– O metrze mówi bardzo wielu moich kontrkandydatów (...). Natomiast cały problem polega na tym, żeby mówić o systemie. Narysować linię prostą na kartce papieru każdy potrafi – mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej.

– Jeżeli chcemy na serio mówić o rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych miasta, musimy mówić o rozwiązaniach, które będą działały wspólnie, jako system – powiedział. Dodał, że po wyborach jako prezydent stolicy będzie chciał przedłużyć drugą linię metra do Ursusa i na Żerań.

Trzaskowski zjadł śniadanie. Odnowiony bar wcześniej został zamknięty przez burmistrza z PO

Rafał Trzaskowski i inni prominentni działacze Platformy Obywatelskiej zjedli śniadanie w Barze Prasowym w ostatnim dniu kampanii przed pierwszą...

zobacz więcej

– Zaczniemy budować trzecią linię metra, a w kolejnej kadencji – mam nadzieję – skończymy trzecią, czwartą i krótką piątą linię metra. Do tego nowe linie tramwajowe: na Białołękę, Wilanów również na Gocław. Do tego parkingi, ułatwienia dla kierowców, skrzyżowania bezkolizyjne - wszystko musi działać jako system – zapowiedział.

O 6 rano Trzaskowski złożył wieniec pod pomnikiem Polski Walczącej na kopcu Powstania Warszawskiego. Towarzyszyli mu liderzy PO – Grzegorz Schetyna, Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer i Inicjatywy Polskiej – Barbara Nowacka. Kandydat na prezydenta zapowiedział, że jeśli wygra wybory, wprowadzi w Warszawie politykę „zera tolerancji dla faszyzmu i rasizmu”.

– Tu nie ma miejsca na światłocienie. Albo ktoś jest za faszyzmem i rasizmem i usprawiedliwia tego typu zachowania, albo ktoś jest przeciw, tak jak ja. Warszawa będzie natychmiast reagować, jeśli się będą pojawiać tego typu hasła – zapewnił. Dodał, że oczekuje od rządu PiS zgody w zakresie piętnowania zachowań i manifestacji „takiego typu”. – Kiedy mówimy o Warszawie, mówimy o wartościach, mówimy o historii, o tym, że Warszawa jest miastem niezłomnym – podkreślił.

W podwarszawskim Piasecznie Trzaskowski rozmawiał z kandydatem Koalicji Obywatelskiej na burmistrza Danielem Putkiewiczem oraz z urzędującym burmistrzem miasta Zdzisławem Lisem (PO). Po spotkaniu przekonywał na konferencji prasowej, że w celu rozwiązywania problemów Warszawy i gmin ościennych konieczna jest współpraca m.in. w sprawach komunikacji miejskiej, walki ze smogiem czy edukacji.

– Ta współpraca nie polega na tym, żeby sztucznie ze sobą mieszać okręgi wyborcze, tak jak to proponował PiS, tylko ta współpraca musi polegać na tym, żebyśmy pracowali w sposób praktyczny i współpracowali w sposób praktyczny – zaznaczył.

źródło:

Zobacz więcej