RAPORT

Pogarda

Donald Trump: Dziennikarz „Washington Post” prawdopodobnie nie żyje

Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu dziennikarz został zamordowany (fot. Middle East Monitor/Handout via REUTERS)
Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu dziennikarz został zamordowany (fot. Middle East Monitor/Handout via REUTERS)

Najnowsze

Popularne

Donald Trump po raz pierwszy publicznie wyraził opinię, że Chaszodżdżi prawdopodobnie został zabity. – Tak mi się wydaje i jest to bardzo smutne – powiedział Trump dziennikarzom podczas podróży Air Force One.

Zaginięcie dziennikarza. Turcja obciąża Arabię Saudyjską: To morderstwo

Turecka policja twierdzi, że zaginiony we wtorek w Stambule saudyjski dziennikarz został zamordowany w saudyjskim konsulacie w tym mieście –...

zobacz więcej

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że jego zdaniem Dżamal Chaszodżdżi nie żyje. Podkreślił, że reakcja USA w stosunku do Arabii Saudyjskiej prawdopodobnie będzie „bardzo surowa”, ale nadal chce wyjaśnienia, co się dokładnie stało z zaginionym dziennikarzem.

2 października publikujący m.in. w „Washington Post” Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął. Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione; Rijad tym zarzutom zaprzecza.

Dżamal Chaszodżdżi to dziennikarz z wieloletnim stażem, korespondent zagraniczny, redaktor i felietonista, którego artykuły w przeszłości były uważane za kontrowersyjne w skrajnie konserwatywnym sunnickim królestwie saudyjskim. Od roku publicysta przebywał na dobrowolnej emigracji w USA po zarządzonej przez księcia Muhammada fali aresztowań wśród saudyjskich elit.

Współpracował m.in. z „Washington Post”, jest też znany z wywiadów i podróży w latach 1987-95 z ówczesnym przywódcą Al-Kaidy Osamą bin Ladenem. Utrzymywał także kontakty z saudyjską elitą i uruchomił satelitarną telewizję informacyjną Al-Arab w Bahrajnie w 2015 r. dzięki wsparciu saudyjskiego miliardera, księcia Alwalida ibn Talala.

Kanał nadawał przez zaledwie 11 godzin, a jego sponsor w 2017 r. znalazł się w areszcie na fali aresztowań nadzorowanych przez księcia Muhammada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej