Ukraina ma otrzymać od USA fregaty rakietowe

W opinii specjalistów fregaty OHP są uważane za jedną z najlepszych konstrukcji okrętowych na świecie (fot. REUTERS/Tyrone Siu)

Stany Zjednoczone zaproponowały przekazanie Ukrainie fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. Takie okręty poważnie wzmocniłyby siły ukraińskiej marynarki w działaniach wojskowych na Morzu Czarnym i Azowskim – napisał w czwartek Ukraiński Portal Militarny.

Rosyjski abordaż m.in. „Zaporoża” i „Łucka”; Ukraina bez okrętów

Tylko dziesięć okrętów zostało marynarce wojennej Ukrainy po zajęciu przez Federację Rosyjską Krymu, gdzie znajdowały się główne siły ukraińskiej...

zobacz więcej

Według jego źródeł władze USA przekazały ministerstwu obrony Ukrainy pismo w sprawie udzielenia pomocy wojskowo-technicznej ukraińskiej armii i marynarce wojennej. „Zgodnie z ofertą rozpatrywane jest przekazanie fregat typu Oliver Hazard Perry z zasobów marynarki wojennej USA w ramach programu Excess Defense Articles” – podał portal.

„Takie okręty mogą znacząco podwyższyć możliwości obronne Sił Zbrojnych Ukrainy na teatrze działań wojskowych na Morzu Czarnym i Azowskim” – oceniła redakcja.

Okręty typu Oliver Hazard Perry (OHP) to jednostki przeznaczone do osłony transportu morskiego, głównie przez zwalczanie okrętów podwodnych. Amerykanie w latach 1975-2004 zbudowali ponad 70 okrętów tej klasy. W opinii specjalistów są uważane za jedną z najlepszych konstrukcji okrętowych na świecie, głównie dzięki modułowej konstrukcji, która pozwala na wielokrotne modyfikacje, oraz bardzo dobrej dzielności morskiej.

OHP służą obecnie w marynarce wojennej Australii, Egiptu, Hiszpanii, Pakistanu, Polski, Tajwanu, Turcji i USA. Polska marynarka wojenna ma dwie takie jednostki, ORP „Gen. K. Pułaski” (ex-USS „Clark”) i „Gen. T. Kościuszko” (ex-USS „Wadsworth”); zostały one podarowane przez rząd USA.

We wrześniu Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dwa kutry patrolowe typu Island. – Ta pomoc jest szczególnie ważna dziś, gdy Rosja narusza wolność na morzach i swobodę przemieszczania się po Morzu Azowskim, tchórzliwie polując i zastraszając statki handlowe. Nasze zadanie to przekonać Kreml o naszym zdecydowaniu na rzecz obrony wybrzeży Ukrainy – oświadczył wówczas prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

źródło:

Zobacz więcej