Bloomberg: najbogatsi Rosjanie jeszcze bogatsi

Wartość majątku dziesięciu najbogatszych Rosjan wzrosła przez ostatni rok o 10,8 proc. (fot. Shutterstock/Baturina Yuliya)

Wartość majątku dziesięciu najbogatszych Rosjan wzrosła przez ostatni rok o 10,8 proc. – pisze w czwartek Bloomberg. Analitycy wskazują, że na ich wzbogacenie się miał wpływ m.in. skok cen ropy.

Nie żyje Paul Allen, jeden z najbogatszych ludzi świata

W wieku 65 lat zmarł Paul Allen, amerykański przedsiębiorca, współzałożyciel korporacji Microsoft, jednego z największych na świecie producentów...

zobacz więcej

Agencja stworzyła listę 12 krajów, na której widać, jak zmieniały się dochody najbogatszych ludzi z tych państw. Bloomberg doszedł do wniosku, że najbardziej wzbogacali się oni w Rosji, USA (gdzie majątek najbogatszych wzrósł o 7,5 proc.) i w Wielkiej Brytanii (o 3,4 proc.).

Na drugim końcu zestawienia znalazły się Chiny. Przez ostatni rok wartość majątku 10 najbogatszych w tym kraju zmniejszyła się o 27 proc.

– Ze względu na inflację pożerającą siłę nabywczą zwykli Rosjanie nie są w najlepszym nastroju, jednak najbogatsi ludzie w tym kraju to światowi liderzy, jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy – wskazuje agencja.

Według Bloomberga w Rosji najbardziej wzbogacili się prezes Novateku Leonid Michelson, którego majątek powiększył się o 4,4 mld dolarów, udziałowiec Novateku i przyjaciel prezydenta Władimira Putina Giennadij Timczenko (plus 4,1 mld dolarów) i Wagit Alekperow, który stoi na czele giganta naftowego Łukoil (wzrost o 3,6 mld dolarów).

źródło:

Zobacz więcej