Norwegia przeprasza kobiety ukarane za związki z Niemcami

Sami niemieccy żołnierze często byli zachęcani do posiadania dzieci ze skandynawskimi kobietami (fot. REUTERS/Wolfgang Rattay)

Premier Norwegii Erna Solberg przeprosiła kobiety, które po II wojnie światowej były karane za utrzymywanie stosunków z niemieckimi żołnierzami – podaje „Rzeczpospolita”. Historycy utrzymują, że takie relacje mogło mieć nawet 50 tys. obywatelek Norwegii.

„Niemcy ukradli ponad 200 tys. polskich dzieci, które poddano pełnej germanizacji”

– Szacujemy, że w czasie II wojny światowej z Polski ukradziono nawet 200 tys. dzieci, które zostały zgermanizowane w niemieckich ośrodkach...

zobacz więcej

– Dla wielu to była tylko nastoletnia miłość. Dla niektórych miłość do wrogiego żołnierza lub niewinny flirt odcisnęły swoje piętno na resztę życia. Dziś w imieniu rządu chcę te kobiety przeprosić – powiedziała Solberg.

– Nie możemy powiedzieć, że Norweżki, które miały osobiste relacje z niemieckimi żołnierzami, pomagały w niemieckich działaniach wojennych – mówi historyk Guri Hjeltnes.

Relacje z niemieckimi żołnierzami mogło utrzymywać – zdaniem historyków – nawet 50 tys. Norweżek. Sami żołnierze często byli zachęcani do posiadania dzieci ze skandynawskimi kobietami.

Po zakończeniu okupacji wiele z tych kobiet zostało aresztowanych, zwolnionych z pracy czy pozbawionych obywatelstwa.

źródło:
Zobacz więcej