Wielki Test o Polskim Parlamentaryzmie. Zwycięzcy wsparli Fundację Kamili Skolimowskiej

Czesław Lang i Piotr Sobczyński wygrali Wielki Test o Polskim Parlamentaryzmie (fot. Kancelaria Sejmu/Marta Marchlewska)

Z okazji tegorocznych obchodów 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej TVP zorganizowała specjalny odcinek „Wielkiego Testu”. Dwuosobowe zespoły odpowiadały na pytania dotyczące historii, znanych wydarzeń i ciekawostek związanych z dziejami tej instancji władzy. W programie wzięli udział artyści, aktorzy, sportowcy i dziennikarze, a przez internet i aplikację mobilną na pytania odpowiadało ponad 15 tysięcy Polaków.

90 tys. ludzi bawiło się na Sylwestrze Marzeń w Zakopanem. Niemal 8 mln przed telewizorami!

– To było marzenie, żeby telewizja publiczna miała sylwestry i w ogóle imprezy z prawdziwego zdarzenia – powiedział prezes TVP Jacek Kurski,...

zobacz więcej

Uczestnicy mierzyli się z pytaniami: Co w języku starosłowiańskim oznacza nazwa „sejm”? Ile co najmniej musi liczyć grupa obywateli, której przysługuje inicjatywa ustawodawcza? Co to są rugi poselskie? Jakie było główne osiągnięcie Sejmu Wielkiego? Na czym polegało głosowanie przez drzwi?

Najlepsi okazali się: były kolarz, a obecnie dyrektor największego wyścigu kolarskiego w Polsce – Tour de Pologne, Czesław Lang oraz dziennikarz sportowy Telewizji Polskiej Piotr Sobczyński.

Nagrodą w programie był ufundowany przez marszałka Sejmu czek na 30 tys. złotych na cele charytatywne, który zwycięzcom wręczyła wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i członek Zarządu TVP Maciej Stanecki.

– Gratuluję zwycięzcom wiedzy. Jestem pod wrażeniem. To nie było łatwe i każdemu z pewnością sprawiałoby kłopot udzielenie odpowiedzi na niektóre pytania, jakie padły w tym teście. Dziękuję Telewizji Polskiej za zorganizowanie tego wyjątkowego dla nas testu. 550 lat parlamentaryzmu to wielka rzecz, dlatego proszę w imieniu marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o przyjęcie tego czeku w dowód uznania dla państwa wiedzy o wielowiekowej historii polskiego parlamentaryzmu – powiedziała wręczając nagrodę wicemarszałek Sejmu.

Zwycięzcy całą sumę przeznaczyli na Fundację Kamili Skolimowskiej. W finale pokonali aktorski duet Izabela Trojanowska – Robert Gonera. Wielki Test o polskim parlamentaryzmie poprowadzili Anna Popek i Przemysław Babiarz.

źródło:

Zobacz więcej