RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Umowa o Baltic Pipe zostanie podpisana w ciągu kilku tygodni

Gazociąg ma być gotowy do października 2022 r. (fot. REUTERS/Christian Charisius)

Na przełomie grudnia i listopada ma zostać podpisana umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe. Pełnomocnik rządu do spraw krytycznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział w kuluarach IV Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach, że realizacja tej strategicznej dla Polski inwestycji przebiega zgodnie z planem.

Premier: Nie będziemy potrzebowali gazu, który będzie nas uzależniał od Rosji

– Chcemy zwiększać wydobycie surowców, korzystać z zasobów, bo to tworzy dobrobyt, nowe miejsca pracy, więcej możliwości rozwoju – powiedział w...

zobacz więcej

Będzie to porozumienie zawarte między inwestorami: Gaz-Systemem i Energinetem.

– Tak zwane porozumienie o budowie będzie równoznaczne z ostateczną decyzją inwestycyjną także po stronie duńskiej. Faktycznie rzecz biorąc wszystko jest naprawdę na dobrej drodze. Trzymamy się harmonogramu. Tak jak to wielokrotnie już powtarzałem, kończymy w 2022 r., a samą budowę zaczynamy w 2020 r. – mówi Piotr Naimski.

Wcześniej również premier Mateusz Morawiecki pozytywnie ocenił postępy w dyskusjach nad projektem. – Rozmowy z Duńczykami i Norwegami są bardzo zaawansowane, przebiegają bardzo dobrze – mówił.

Baltic Pipe połączy polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu do Polski trafi gaz z szelfu norweskiego. Będzie mógł transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do naszego kraju.

Jak i formował niedawno Piotr Naimski, gazociąg ma być gotowy 1 1 października 2022 roku.

źródło:
Zobacz więcej