RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Węgiel to bezpieczeństwo energetyczne Polski na długie lata”

Elektrownia w Kozienicach jest drugą największą w Polsce elektrownią na węgiel kamienny (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Węgiel, dostarczanie energii opartej na własnym surowcu, to bezpieczeństwo państwa w długim terminie, tak będzie przynajmniej przez 30 lat – podkreślił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Naimski bierze udział w IV Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym w Siedlcach.

Węgiel znów w cenie. Czesi wstrzymują wygaszanie kopalń

Skazane przed laty na zamknięcie czeskie kopalnie odradzają się dzięki rosnącym cenom węgla. „Puls Biznesu” wskazuje, że Węglokoks, polski...

zobacz więcej

Pełnomocnik rządu podkreślił, że bezpieczeństwo dostaw energii jest dziś i będzie w przyszłości fundamentem bezpieczeństwa państwa. – Niezbywalny element bezpieczeństwa Polski w każdym wymiarze – zaznaczył.

Pełnomocnik zwrócił uwagę, że aby mówić o bezpieczeństwie energetycznym państwa, konieczne jest zabezpieczenie dostaw, a to wymaga dużych i też drogich inwestycji.

– Za bezpieczeństwo trzeba zapłacić, to dodatkowy koszt gospodarki, firm, każdego z nas. Ważne jest jednak to, by te koszty były sprawiedliwie rozkładane, że to jest koszt inwestycji i zysku w przyszłości – powiedział.

Naimski dodał, że polskim gwarantem bezpieczeństwa energetycznego jest węgiel.

– To bezpieczeństwo państwa w długim terminie, dostarczanie energii opartej na własnym surowcu i tak będzie przynajmniej przez 30 lat – ocenił.

Pełnomocnik rządu dodał, że na bezpieczeństwo energetyczne kraju może składać się również energetyka wiatrowa, choć ta powinna pochodzić z farm na morzu czyli na tzw. offshorze. Poinformował, że rozwój takiej energetyki w Polsce powinien rozpocząć się w połowie lat 20 XXI., choć będzie to zależało od rozbudowy sieci.

– Jeśli chcemy, a chcemy umożliwić dostęp do energii w Polsce produkowanej z wiatru, będzie to wiatr na morzu. Jeżeli mają być to farmy na morzu, to będzie się zaczynało w połowie dwudziestych lat, to musimy mieć do tego system przesyłowy. Chcemy, żeby nasze polskie sieci przesyłowe wyszły na Bałtyk – wskazał Naimski.

źródło:

Zobacz więcej