Kontrole NIK wychodziły „tak jak trzeba”. Portal tvp.info i TVP3 Szczecin ujawniają kolejne taśmy

– Dla kogo my k***a jesteśmy partią – pyta w Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego sekretarza stanu w ministerstwie środowiska za rządów PO-PSL Stanisława Gawłowskiego. Ten odpowiada m.in.: „Nasz elektorat najbardziej ch***wo potraktowaliśmy, trochę”. Portal tvp.info ujawnia nowe taśmy z rozmów polityków w restauracji Sowa i Przyjaciele. Przypominamy też rozmowę Elżbiety Bieńkowskiej z Bartoszem Arłukowiczem, w której poruszany jest m.in. wątek kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Rozmowa była udostępniona w 2015 r. Teraz publikujemy oryginalne nagranie.

„Zamknij cztery szpitale i przyjdź po pieniądze”. Portal tvp.info i dziennikarze TVP3 Szczecin ujawniają kolejną taśmę

Dziennikarze portalu tvp.info i TVP3 Szczecin ujawniają kolejne fragmenty rozmów zarejestrowanych w restauracji Sowa & Przyjaciele. Bohaterami...

zobacz więcej

Na ujawnionych nagraniach z restauracji Sowa i Przyjaciele marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska za rządów PO-PSL Stanisław Gawłowski i sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki w rządzie Donalda Tuska Tomasz Tomczykiewicz dyskutują o elektoracie Platformy Obywatelskiej.

OLGIERD GEBLEWICZ: (...) Ja zapytałem się mojego przewodniczącego w regionie (Stanisława Gawłowskiego – red.), dla kogo, jakiś miesiąc, dwa miesiące temu – dla kogo my k***a jesteśmy partią? Bo ja nie wiem.

GŁOS NIEROZPOZNANY: Panie przewodniczący...

OLGIERD GEBLEWICZ: Dla rolników nie...

STANISŁAW GAWŁOWSKI: Bo nasz elektorat najbardziej ch***wo potraktowaliśmy, trochę.

OLGIERD GEBLEWICZ: Przypier***śmy...

TOMASZ TOMCZYKIEWICZ: To ja ci odpowiem. Nasz, i to jest problem, że tak powiem, przyzwoitej partii, że on nie jest skierowany do nikogo. Bo on jest skierowany...

OLGIERD GEBLEWICZ: To nie jest problem przyzwoitej partii. To jest problem nieprzyzwoitej partii.

TOMASZ TOMCZYKIEWICZ: Nie... Przyzwoita... To jest, to jest to co Unia zawsze robiła, że po prostu – interes ogółu. Ale ogół to jest nikt.

OLGIERD GEBLEWICZ: Nie, nie, nie. To nie jest interes ogółu. I ja...

TOMASZ TOMCZYKIEWICZ: Jak nie jest interes...

OLGIERD GEBLEWICZ: To nie jest interes ogółu. To jest interes ciemnych mas finansowych. Jeszcze raz to podkreślam. (...)

„Nie chcą się uczyć”, „Rozpuszczenie władzą”. Politycy PSL narzekają na swoich działaczy

Portal tvp.info ujawnia kolejne nagrania z udziałem polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Były premier i wieloletni prezes tej partii Waldemar...

zobacz więcej

Między wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju za rządów PO-PSL Elżbietą Bieńkowską, ówczesnym ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem i Gawłowskim toczy się rozmowa o kontroli NIK.

BARTOSZ ARŁUKOWICZ: (...) Ela, ty się jakoś tam odniosłaś do tego NIK-u, środki europejskie na sprzęt medyczny?

ELŻBIETA BIEŃKOWSKA: Wiesz co, my mamy to wszystko, ponieważ kontrola NIK-u jest z 2011 r. A nam komisja, bo ja już dzisiaj jak zobaczyłam, jak zobaczyłam na pasku, to mówię: oho, czekajmy na pismo za tydzień. Natomiast, natomiast my mamy całą kontrolę zrobioną, wszystkich tych projektów, rok temu, bo komisja tego zażądała.

BARTOSZ ARŁUKOWICZ: I co ci wyszło?

ELŻBIETA BIEŃKOWSKA: I wyszło dobrze, tak jak trzeba. To znaczy wiadomo, że to nie jest prawda. Wiadomo, że to nie jest prawda. (fragm. nierozpoznany)

BARTOSZ ARŁUKOWICZ: Ok, ja ci mówię jak jest.

ELŻBIETA BIEŃKOWSKA: Ale ja wiem jak jest. To nie musiałam kontroli robić. Kontrolę robiliśmy po to, żeby wyszło, że jest dobrze.

STANISŁAW GAWŁOWSKI: (fragm. nierozpoznany)

BARTOSZ ARŁUKOWICZ: Jest źle i to tak na poważnie. Setki milionów złotych.

Kolejny fragment to rozmowa Tomczykiewicza i Geblewicza o ówczesnej sytuacji Platformy Obywatelskiej.

TOMASZ TOMCZYKIEWICZ: (...) Myśmy przedtem mieli 6 razy wybory uzupełniające do Senatu. Przegrywaliśmy zawsze prawie, tak? Pies z kulawą nogą się nie interesował.

OLGIERD GEBLEWICZ: Ale dzisiaj jest zapotrzebowanie na przegraną Platformy?

TOMASZ TOMCZYKIEWICZ: No tak, no. To jest zapotrzebowanie na przegraną.

OLGIERD GEBLEWICZ: Ale też prawdą jest to, że my możemy sobie wiele gadać na ten temat, że życie się na nas uparło, że to się nie wzięło z próżni, tylko z tego, że sami to czujemy, że ku**a nie ma tego jak bronić. (...)

OLGIERD GEBLEWICZ: (...) Państwo nie ma oszczędności, ale zabija przychody. I to jest, niestety, pewien problem.

TOMASZ TOMCZYKIEWICZ: To jest akurat, to jest...

STANISŁAW GAWŁOWSKI: Idziesz ze mną?

TOMASZ TOMCZYKIEWICZ: No tak, tak.

STANISŁAW GAWŁOWSKI: To chodź. I ty też chodź... Całą dopiliśmy.

TOMASZ TOMCZYKIEWICZ: To jest prawdziwe, ale nieudowadnialne.

OLGIERD GEBLEWICZ: To jest, niestety, bardzo mocno udowadnialne, a, niestety, jeszcze bardziej prawdziwe w tym wszystkim. (...)
teraz odtwarzane
Tomczykiewicz i Geblewicz o sytuacji PO
Bieńkowska, Arłukowicz i Gawłowski o kontroli NIK

źródło:
Zobacz więcej