„Cyfrowe dzieci”. Sieć ma szkodliwy wpływ na rozwój uczniów

Nastolatkowie niedosypiają przez używanie smartfonów (fot. Pixabay/sweetlouise)

Nieletni śpią coraz krócej – to efekt pochłaniania przez telewizję, internet, gry komputerowe czy smartfony – alarmuje „Rzeczpospolita”. Skutkiem są m.in. trudności w nauce.

Nie chcesz zbrzydnąć? Ogranicz korzystanie ze smartfona

Zbyt częste korzystanie z urządzeń elektronicznych może powodować przedwczesne starzenie się skóry twarzy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest...

zobacz więcej

Przez stałą obecność urządzeń cyfrowych co trzeci nastolatek zabiera się do lekcji dopiero dwie godziny przed północą – wynika z badania Centrum Profilaktyki Społecznej.

Prof. Mariusz Jędrzejko z CBS, jeden z kierowników projektu badawczego, tłumaczy, że niekontrolowane użytkowanie technologii cyfrowych ma wpływ na rozwój dziecka. Pociąga ono wysokie ryzyko niedosypiania, a to prowadzi do zaburzeń funkcjonowania: zmęczenia, niskiej koncentracji, trudności w nauce.

Sondaż objął ponad tysiąc uczniów w wieku 10-17 lat z pięciu województw. Niezależnie od tego opiniami na temat korzystania przez dzieci z urządzeń cyfrowych podzieliło się około stu rodziców.

Wnioski są alarmujące. Telefon komórkowy jest ostatnim urządzeniem cyfrowym, z jakim dziecko ma kontakt, zanim zaśnie, i pierwszym, po które sięga po przebudzeniu – wskazuje badanie.

źródło:
Zobacz więcej