USA odzyskały miano najbardziej konkurencyjnej gospodarki. Awans Polski

(fot. REUTERS/Brendan McDermid)

Stany Zjednoczone po 10 latach odzyskały miano najbardziej konkurencyjnej gospodarki świata – wynika z ogłoszonego w środę rankingu Global Competitiveness Report. Zmiana jest jednak bardziej efektem nowej metodologii niż polityki administracji Donalda Trumpa.

Inwestorzy cenią Polskę, gospodarka się rozpędza

Polska gospodarka rozpędza się coraz bardziej. Wartość ogłoszonych inwestycji zagranicznych nad Wisłą wzrosła w 2016 r. aż o 74 proc. – informuje...

zobacz więcej

Przez ostatnie dziewięć lat na pierwszym miejscu była Szwajcaria. W klasyfikacji za rok 2018 na pozycję lidera awansowały Stany Zjednoczone z wynikiem 85,6 pkt na 100 możliwych. Kolejne miejsca zajęły Singapur, Niemcy, Szwajcaria, Japonia, Holandia, Hongkong, Wielka Brytania, Szwecja i Dania.

Polska z wynikiem 68,2 pkt zajęła 37. miejsce. Ogółem sklasyfikowano 140 państw.

Poprzednio Stany Zjednoczone zajmowały pierwszą lokatę w 2008 roku. Awans USA, zajmujących w zeszłym rankingu drugie miejsce, jest przede wszystkim efektem przyjęcia nowej metodologii, w której większy nacisk położono na takie czynniki jak zdolność do generowania nowych idei, innowacyjność czy kultura biznesowa, a mniejszy na czynniki makroekonomiczne. W dotychczasowym sposobie ustalania rankingu negatywnie na pozycję USA wpływał zwłaszcza potężny dług publiczny.

Polska w zeszłym roku zajmowała 39. miejsce, co oznacza, że teraz poprawiła swoją pozycję o dwa miejsca. W tym przypadku również jest to efekt nowej metodologii, bo gdyby obecną zastosować do zeszłorocznego rankingu, to byłaby w nim tak samo jak teraz na 37. miejscu.

Jeśli chodzi o inne główne gospodarki świata, to Francja zajmuje 17. miejsce, Chiny - 28., Rosja - 43., Indie - 58., a Brazylia - 72. Najgorzej w rankingu wypadają państwa afrykańskie, które okupują 26 spośród ostatnich 30 miejsc w klasyfikacji.

źródło:

Zobacz więcej