RAPORT

Pogarda

Umowy na dostawy gazu skroplonego z USA podpisane

Umowa podpisana przez PGNiG będzie obowiązywać przez 20 lat (fot. mat.pras.)
Umowa podpisana przez PGNiG będzie obowiązywać przez 20 lat (fot. mat.pras.)

Najnowsze

Popularne

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC. O transakcji PGNiG poinformowało w komunikacie.

PGNiG spodziewa się co najmniej 28 dostaw gazu LNG w przyszłym roku

PGNiG spodziewa się w 2019 roku co najmniej 28 ładunków gazu skroplonego LNG – poinformował wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

zobacz więcej

O zamiarze podpisania tych umów firma informowała już w czerwcu. Teraz, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, podpisała długoterminowe kontrakty. Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld metra sześciennego gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r. oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

„W ocenie zarządu PGNiG, warunki zawartych umów są satysfakcjonujące w kontekście realizacji strategii grupy kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych” – napisano w komunikacie.

Formuła cenowa umów oparta jest o cenę LNG notowaną na amerykańskim indeksie Henry Hub wraz z kosztami skroplenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej