RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lider PO: Nie dostaniecie samorządów, wygramy te wybory, a za rok parlamentarne

Grzegorz Schetyna wystąpił podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Pile (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

– Nie pozwolimy, żeby polityka, którą dzisiaj widzimy na najwyższych szczeblach władzy, dotarła do samorządów – powiedział Grzegorz Schetyna we wtorek w Pile, na konwencji Koalicji Obywatelskiej. – Nie dostaniecie samorządów, wygramy te wybory, a za rok wygramy wybory parlamentarne – mówił lider PO.

Rzecznik PO wyjaśnia słowa o „PiS-owskiej szarańczy”: Mówimy zbyt intelektualnie

Słyszę od ludzi, że mówimy zbyt intelektualnie; że mamy rację, ale to się nie przebije. (...) Szukamy tego języka prostego, ale jednocześnie nie...

zobacz więcej

Grzegorz Schetyna przekonywał w swoim wystąpieniu, że Piła to młode „przyszłościowe” miasto, w którym bardzo ważne są inwestycje w uczelnie i nowe miejsca pracy. – Tutaj jest wiele do zrobienia. Życzę wam pracy, obecności, zaangażowania opartych na prawdzie, na dobrych relacjach, które tutaj w Pile udało się zbudować. To jest niesłychanie ważne dla polskiej polityki dzisiaj, kiedy tego zaufania jest coraz mniej – mówił.

– Nie pozwolimy, żeby taka polityka, którą dzisiaj widzimy na najwyższych szczeblach władzy, dotarła do samorządów. Dzisiaj mówimy: nie dostaniecie samorządów, wygramy te wybory, a za rok wygramy wybory parlamentarne – oświadczył lider PO.

Schetyna w swoim wystąpieniu zaznaczył, że wcześniejsze zwycięstwa w Wielkopolsce, w Pile „dają podstawy do tego, by pisać kolejne scenariusze na zwycięskie wybory”. – Piła bardzo się zmieniła. (...) Widzę te zmiany, widzę, jak to wszystko dobrze postępuje. Ale wiem, że jeszcze bardzo dużo jest do zrobienia – mówił.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaznaczyła z kolei, że należy przypominać wyborcom, jak ważne są wybory do sejmików. – Te wybory są oczywiście wielopłaszczyznowe; mamy gminy, powiaty, miasta, ale przede wszystkim mówimy o sejmikach, dlatego że (...) jeśli stracimy tę szansę, to możemy jej nigdy nie odzyskać – podkreśliła.

Dodała, że „te najbliższe 5 lat to jest praktycznie ostatni taki czas, w którym mamy tak duże środki europejskie”. – W związku z tym, jeśli nie będzie dobrej współpracy między samorządem miejskim, powiatowym, sejmikowym, to nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać tych środków europejskich – przekonywała.

Politycy opozycji śpiewają o Prawie i Sprawiedliwości. Nowe spoty wyborcze

Do końca kampanii wyborczej pozostały tylko trzy dni. Kandydaci i partie starają się wykorzystać ten czas jak najlepiej. Prawo i Sprawiedliwość...

zobacz więcej

– Dlatego też tak ważne jest, żebyśmy wszyscy mobilizowali wszystkich naszych znajomych, mobilizowali samych siebie, nasze rodziny i 21 października poszli nie tylko zagłosować na najlepszych kandydatów na prezydentów (...), ale również żeby zachęcić wszystkich do oddania tego głosu na kandydatów do sejmików wojewódzkich – powiedział Lubnauer. – Wszyscy musimy się zmobilizować na te ostatnie dni, żeby po prostu zwyciężyć – dodała.

Podczas konwencji zaprezentowano film podsumowujący dwie kadencje prezydenta Piotra Głowskiego, który ubiega się o reelekcję. Jak poinformowano, w tym czasie wybudowano m.in. prawie 300 nowych mieszkań, dokończono remont dworca PKP, zmieniono układ komunikacyjny miasta, powstały nowe obiekty oświatowe i sportowe oraz przebudowano istniejące już, w tym m.in. stadion miejski, a także centrum miasta. Rozbudowano także strefę przemysłową, dzięki czemu pojawiły się nowe miejsca pracy.

Głowski zaprezentował certyfikat – szklaną kulę, jaką pilski samorząd otrzymał od Rady Europy. – Tydzień temu Rada Europy wyróżniła dziewięć samorządów w Polsce za jakość zarządzania. Otrzymały one certyfikat w postaci szklanej kuli, jeden z nich przypadł Pile. To olbrzymi powód do dumy, to pokazuje w jaki sposób można, a nawet trzeba rządzić – podkreślił.

W swoim programie urzędujący prezydent stawia na wielopokoleniowość, w której „dzieci, rodzice i dziadkowie żyją wspólnie i się wspierają”. – Zależy nam przede wszystkim na tym, aby młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać czy do Poznania, czy za granicę, ale żeby mogli znaleźć pracę, satysfakcję i wszystko, co jest związane z jakością życia tu na miejscu – powiedział.

Jak zapowiedział prezydent Piły, w przypadku jego zwycięstwa w wyborach zostanie przekazanych w najbliższych latach 100 mln złotych na inwestycje związane m.in. z funkcjonowaniem miejscowego szpitala. Głowski nie ukrywa, że liczy na zwycięstwo w pierwszej turze, bo – jak przyznał – „druga tura kosztuje”.

21 października w wyborach na fotel prezydenta Piły Głowski zmierzy się z Marcinem Porzuckiem (Prawo i Sprawiedliwość), Błażejem Pardą (Kukiz'15) i Janem Lusem (SLD Lewica Razem). Drugą turę wyborów na prezydentów burmistrzów i wójtów zaplanowano na 4 listopada.

źródło:

Zobacz więcej