RAPORT

Pogarda

„Jan Paweł II był prorokiem, realistą, człowiekiem dialogu”

Św. Jan Paweł II przyczynił się do upadku komunizmu w Europie (fot. arch.PAP/ALESSANDRO BIANCHI)
Św. Jan Paweł II przyczynił się do upadku komunizmu w Europie (fot. arch.PAP/ALESSANDRO BIANCHI)

Najnowsze

Popularne

Włoski historyk Massimiliano Signifredi wskazał, że święty Jan Paweł II był „prorokiem” i wbrew powszechnej opinii wierzył w to, że komunizm upadnie. W 40. rocznicę wyboru papieża naukowiec dodał, że był on też realistą i człowiekiem dialogu.

Jan Paweł II wzorem postępowania dla zdecydowanej większości Polaków

Według najnowszego sondażu CBOS dla 92 proc. dorosłych Polaków Jan Paweł II pozostaje ważnym wzorem postępowania. 72 proc. twierdzi, że zna treść...

zobacz więcej

W wywiadzie w związku z wtorkową rocznicą wyboru włoski naukowiec podkreślił, że Jan Paweł II był przede wszystkim „człowiekiem wizji”.

– A zatem można powiedzieć, że był prorokiem, bo wyobrażał sobie to, co wielu wydawało się niemożliwe. Koniec komunizmu w Europie był naiwnym marzeniem, on sam czasem był nawet wyśmiewany z tego powodu – zauważył.

Autor książki „Jan Paweł II i koniec komunizmu” uważa, że kolejną wyróżniającą papieża cechą był głęboki realizm. W jego opinii świadczy o tym to, że „nigdy nie zachęcał Polaków do buntu, lecz dał im nadzieję i motywację do tego, by stawić opór”.

– Był zarazem człowiekiem dialogu. Zawsze opowiadał się za kompromisowym rozwiązaniem – dodał.

– Po latach należy uznać, że rozpoczęte w Polsce rozmowy, które doprowadziły do obrad Okrągłego Stołu, a potem do powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego, miały poparcie Jana Pawła II – wskazał działacz rzymskiej wspólnoty dobroczynnej Sant'Egidio.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej