Jarosław Kaczyński: Dla nas europejskość to nie jest hasło przeciwstawiane polskości

Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Jacek Turczyk)

– Dla nas europejskość to nie jest hasło, które jest przeciwstawiane polskości, tylko dążenie do likwidacji historycznej luki dzielącej nas od Zachodu; mamy dzisiaj szansę, żeby to się udało – powiedział w poniedziałek w Otwocku Wielkim prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Dobra zmiana ma sens obywatelski – aby nasza demokracja przestała być sferą manipulacji”

Dobra zmiana ma kilka sensów, m.in. społeczny – pomoc rodzinie i najsłabszym, obywatelski – aby nasza demokracja przestała być sferą manipulacji,...

zobacz więcej

W swoim wystąpieniu na spotkaniu z wyborcami w Otwocku Wielkim (woj. mazowieckie) Jarosław Kaczyński wskazywał na osiągnięcia rządów PiS, m.in. tempo wzrostu gospodarczego, przeprowadzone przezeń reformy państwa, administracji finansowej, wymiaru sprawiedliwości, oświaty i – częściowo – w służbie zdrowia oraz poprawę bezpieczeństwa Polski dot. spraw militarnych czy energetycznych.

– Mamy stan, z którego można by być zadowolonym, ale można tutaj odwołać się do poety – co prawda lewicowego czy nawet komunistycznego, ale za to bardzo wybitnego. On rozpoczął swój poemat „Mazowsze”, a jesteśmy przecież na Mazowszu, od słów: „To za mało! Za mało! Za mało!”. I tak jest rzeczywiście – to dużo za mało, byśmy mogli Polskę do końca zmienić, i żebyśmy mogli zrealizować ten program, który jest naszym celem, takim prawdziwym celem na nieco dłuższą metę – mówił prezes PiS.

Jak zaznaczył, celem tym jest „dogonienie Zachodu, państw na zachód od naszych granic, jeżeli chodzi o poziom PKB na głowę, jeżeli chodzi o standard życia, jeżeli chodzi o funkcjonowanie instytucji społecznych”.

– Krótko mówiąc, dla nas europejskość to nie jest hasło, które jest przeciwstawiane polskości. To jest tylko dążenie do tego, żeby ta historyczna luka, która właściwie trwała przez całe nasze dzieje – była czasem większa, czasem mniejsza, ale była zawsze – została zlikwidowana. Mamy, szanowni państwo, dzisiaj taką szansę – dodał Jarosław Kaczyński.

źródło:

Zobacz więcej