PiS zawiadamia o możliwości popełnienia przestępstwa przez wiceministra z PO

Były wiceminister finansów i Generalny Inspektora Informacji Finansowej Andrzej Parafianowicz podczas przesłuchania przez sejmową komisję śledczą ds. Amber Gold (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

– Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, potocznie nazwanego przestępstwem urzędniczym, przez Andrzeja Parafianowicza; to główna twarz nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami VAT-owskimi – poinformowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Parafianowicz funkcjonariuszem ABW? „Poproszę o następne pytanie”

Przewodnicząca komisji ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann w wywiadzie po przesłuchania ministra Jacka Rostowskiego. Według przewodniczącej, za...

zobacz więcej

Mazurek zwróciła uwagę na konferencji prasowej, że Parafianowicz od listopada 2007 r. do grudnia 2013 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, szefem administracji podatkowej, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej, szefem Wywiadu Skarbowego i pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę RP lub UE.

– Andrzej Parafianowicz przez sześć lat był osobą, która w Ministerstwie Finansów była odpowiedzialna za aparat skarbowy, za przeciwdziałanie nadużyciom finansowym i walkę z mafiami podatkowymi – mówiła na konferencji prasowej Mazurek.

Jak dodała, w ocenie jej partii Parafianowicz „to główna twarz nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami podatkowymi” w Polsce.

Jedno wielkie „nie pamiętam”. Andrzej Parafianowicz przed komisją Amber Gold [WIDEO]

Andrzej Parafianowicz, będący w latach 2007 - 2013 podsekretarzem stanu w ministerstwie finansów zeznaje przed komisją Amber Gold. Zeznania...

zobacz więcej

– Reasumując, można powiedzieć, że za czasów Andrzeja Parafianowicza, kiedy pełnił tak ważne funkcje, Polska stała się rajem dla mafii podatkowych, pustoszących nie tylko polski budżet, ale także polskich podatników. My mówimy temu „nie”, stąd nasz wniosek do prokuratury – oświadczyła Mazurek.

Przewodniczący komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS) dodał, że wniosek ws. Parafianowicza trafi do Prokuratury Okręgowej w Warszawie jeszcze w poniedziałek.

Dopytywany o wzywanie tego urzędnika przed komisję ds. VAT powiedział, że będzie o to wnioskował na najbliższym jej posiedzeniu.

– Pragmatyka i terminy doręczeń wskazują, że będzie to (przesłuchanie przez komisję) możliwe jeszcze w tym roku – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej