RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Politycy PiS przedstawieni na nazistowskim plakacie. Grafikę opublikował poseł PO

Poseł PO opublikował plakat, w którym polityków PiS przyrównano m.in. do Stalina (fot. TT/Piotr Woźniak)
Poseł PO opublikował plakat, w którym polityków PiS przyrównano m.in. do Stalina (fot. TT/Piotr Woźniak)

Poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Furgo opublikował na swoim koncie w serwisie Twitter grafikę z wizerunkami polityków partii Prawo i Sprawiedliwość, która jest wzorowana na propagandowym plakacie z czasów II wojny światowej.

Schetyna obraża miliony Polaków: Musimy strząsnąć ze zdrowego drzewa PiS-owską szarańczę

– Dla dobra Polski i jej obywateli, dla naszego miejsca w Europie, musimy wygrać te wybory. Zmobilizować wszystkie pozytywne siły i strząsnąć ze...

zobacz więcej

„Złe duchy nad Twoim domem! Wspieraj UE, a zostaniesz uratowany” – brzmi podpis pod grafiką opublikowaną przez Furgo, na której widnieją twarze polityków PiS: premiera Mateusza Morawieckiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i byłego szefa MON Antoniego Macierewicza.

Grafika z Twittera Furgo jest wzorowana na plakacie propagandowym z czasów II wojny światowej, pod którym oryginalny podpis brzmi: „Złe duchy ponad Twym domem! Pracuj z Niemcami, a zostaniesz uratowany.”

Na propagandowym plakacie z czasów wojny umieszczono twarze: komunistycznego przywódcy ZSRR Józefa Stalina, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla oraz prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta.

„Szarańcza to małe miki. Platforma poszła dalej. To już nie jest nawiązanie, to plagiatowanie niemieckiego faszyzmu” – napisał w odpowiedzi na wpis posła Furgo użytkownik Twittera.

Wcześniej lider PO Grzegorz Schetyna na jednej z regionalnych konwencji jego partii obraził wyborców i działaczy PiS określając ich mianem szarańczy. – Dla dobra Polski i jej obywateli, dla naszego miejsca w Europie, musimy wygrać te wybory. Zmobilizować wszystkie pozytywne siły i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS–owską szarańczę – mówił Schetyna.

Poseł przeprasza

Po kilkunastu godzinach od opublikowania grafiki poseł Furgo usunął swój wpis i zamieścił nowy, w którym przeprosił za poprzedni. Jak stwierdził, nie wiedział, że „istnieje podobny oryginał z czasów II wojny światowej”.

źródło:
Zobacz więcej