Raport

Epidemia koronawirusa

„Zera”, „mendy” i „wyleniałe ryje”. Marszałek województwa z biznesmenem o Polakach

„Lekarze to wyleniałe ryje” – ocenił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz w restauracji Sowa i Przyjaciele. Na nagranych rozmowach słychać, że polityk Platformy Obywatelskiej nazwał zerami bezrobotnych. Wtórował mu biznesmen Krzysztof Kwapisz, który szczecińskich kupców określał mendami. Ciąg dalszy śledztwa portalu TVP.Info i TVP3 Szczecin.

Jak PO ustawiała głosowanie dla szczecińskiego biznesmena. Śledztwo portalu TVP.Info i TVP3 Szczecin

Szokujące patologie w szczecińskiej Platformie Obywatelskiej. Reporterzy TVP3 Szczecin i portalu TVP.Info dotarli do nagrań z rozmów w restauracji...

zobacz więcej

Pięć lat temu politycy Platformy, m.in. ówczesny poseł Bartosz Arłukowicz i marszałek województwa Olgierd Geblewicz, rozmawiali z biznesmenem Krzysztofem Kwapiszem o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego. Ten zakładał działalność hotelową w miejscu, w którym biznesmen chciał rozbudować szczecińskie centrum handlowe Galaxy.


OLGIERD GEBLEWICZ: Ja mam problem polegający tylko na drobnej rzeczy, a mianowicie na tym, że u mnie nie jest tak jak u Tomka. Jakby było tak jak u Tomka, to widzisz. Widzisz Mariola, to jest prawdziwy baron. Ja jestem jakiś pretendent, ja sie tam biję, walczę, motam, a on sobie siedzi spokojnie. Noga na nogę i on mówi.

Żalił się pięć lat temu w restauracji Sowa i Przyjaciele Geblewicz. Rozmowa z Kwapiszem dotyczyła ustawienia głosowania szczecińskich radnych PO podczas sesji rady miasta.

Biznesmen chciał, żeby radni zagłosowali za zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla działki po byłym hotelu Neptun. To był warunek rozbudowy centrum handlowego Galaxy, za którym lobbował.

OLGIERD GEBLEWICZ: Problem polega na tym, że tam... Widzisz, to nie jest klub, który złożony jest w taki sposób...

KRZYSZTOF KWAPISZ: Wszystkie kluby są chu**we, to wiem, bo ku**a mam z tym do czynienia. Wszystkich bym na roboty zamienił, ku**a. By były bardziej kumate.

Kwapisz stawał się coraz bardziej wulgarny i nie przebierał w słowach, bo wiedział, że kilku radnych Platformy nie było przekonanych do głosowania po jego myśli.

KRZYSZTOF KWAPISZ: Nie pier***my tutaj o meritum, bo goście chcą, ku**a mówię, na nośnym wehikule, jakim jest inwestycja głośna – pod tytułem rozbudowa Galaxy, zrobić sobie ku**wa, troszeczkę pokazać swoje ryje wyleniałe przed kampanią wyborczą. I to jest mówię główny cel, a nie mówię merytoryczna strona. Koncesja...

OLGIERD GEBLEWICZ: No dobra, ale nie możesz tak mówić, bo mówisz o członkach Platformy. To nie jest jednak język miłości. Nasz premier jednak preferuje język miłości.

KRZYSZTOF KWAPISZ: Nie pamiętam jak on się nazywał. Łukasz.....

OLGIERD GEBLEWICZ: Tyszler. Lekarz. No wiesz, to wszystko zgniłe. Jak to ci lekarze, wyleniałe ryje.

Kolejne taśmy z Sowy i Przyjaciół: ministrowie dostali ochronę, żeby Arabski latał za darmo

Portal tvp.info dotarł do kolejnych nagrań z restauracji Sowa i Przyjaciele. Podczas rozmowy Sławomir Nowak, wówczas (w 2013 r.) minister...

zobacz więcej

Rozmowa o Tyszlerze miała dłuższy wątek. Biznesmen sugerował Geblewiczowi, że lekarza „trzeba” ukrócić.


KRZYSZTOF KWAPISZ: Ruchy polityczne z waszej strony są właściwe. Tylko nie można po prostu takim Tyszlerom czy innym pozwolić na ku**a cokolwiek w tej chwili kombinowania i godzenia się, przez ch*i z PiS-u ku**a...

OLGIERD GEBLEWICZ: Jeżeli chodzi o Łukasza to jest gość, który stara się niby trochę grać środkowo, ale to jest ostatni, znaczy ostatni. Ma tam, kilku takich, poza samymi takimi pretorianami, czyli taka młodzieżówka, czyli Paluch i inni, którzy są takimi jego pretorianami, oni i tak zrobią to co chcą.

KRZYSZTOF KWAPISZ: To ch*j. To ch*j im w dupę. Trzech, czterech odpuść.

OLGIERD GEBLEWICZ:Natomiast Łukasz to jest taki...

KRZYSZTOF KWAPISZ: Mamy 11 pewnych głosów już.

OLGIERD GEBLEWICZ:Który chce budować jakieś relacje ze mną, aczkolwiek za każdym razem robi jeszcze niedobre rzeczy.

Ostatecznie Geblewicz dobił targu z biznesmenem.

Minister chciał pożyczką uratować LOT. „Donald o mało zawału serca nie dostał”

– Przychodzi ktoś tam od Donalda i mówi: parę dni temu minister skarbu podpisał i przelał gotówką 400 mln (…) do LOT-u. Czterysta baniek. Donald o...

zobacz więcej

Kilka dni później radni PO zagłosowali tak jak chciał Kwapisz. Na taśmach jest również zapis obelg pod adresem innych, oprócz lekarzy, grupy społeczne, między innymi bezrobotnych.


KRZYSZTOF KWAPISZ: Olgierd, sam mi coś powiedziałeś. Bardzo ważne i ja to wszystkim powtarzam teraz. Powiedziałeś bardzo ważną rzecz kiedyś, że bezrobotny nie pójdzie ku**a nigdy, tym który będzie głosował ku**a na tą czy inną stronę. Bezrobotny jest ku**a nikim, to jest głos zero.

OLGIERD GEBLEWICZ:Znaczy nie. On może głosować...

KRZYSZTOF KWAPISZ: Ale statystycznie nie będzie głosował na Platformę. To jest głos, który się dla nas nie liczy. Biznesmen związany z Platformą w skandaliczny sposób wypowiadał się o szczecińskich drobnych przedsiębiorcach.

KRZYSZTOF KWAPISZ: (...) Kupiec jest ku**a tą samą mendą, bo to jest pięciu, sześciu gości, którzy w tej chwili płacą 45 proc. stawki normalnej, rynkowej i oni tak naprawdę tego nie chcą. Oni są zmanipulowani przez ku**a PiS i paru gości, którzy się do tego podłączają.

Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości ujawnione taśmy przez TVP3 Szczecin i portal TVP.Info – kompromitują zachodniopomorską Platformę i marszałka Geblewicza. Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych ocenia, że przytoczone słowa pokazują, jak politycy PO na co dzień traktują wyborców i mieszkańców Szczecina. – Politykom którzy mówią takie słowa należy się czerwona kartka – dodał.

źródło:
Zobacz więcej