Znów „polski obóz”. Tym razem w brytyjskiej prasie

Gazeta „Metro” szybko sprostowała nieprawdziwą informację (fot. Pixabay)

Kolejny przypadek użycia sprzecznego z faktami historycznymi zwrotu „polski obóz” w odniesieniu do Auschwitz-Birkenau. Przedstawicielka polskiej ambasady w Londynie oświadczyła w rozmowie z portalem TVP.Info, że już zajęto się sprawą publikacji w brytyjskim dzienniku „Metro”.

„Polski obóz” w kolejnej niemieckiej gazecie. Nie przeproszą?

Stowarzyszenie Patria Nostra skierowało do niemieckiej gazety „Westfaelische Nachrichten” wniosek o sprostowanie nieprawdziwej informacji. To...

zobacz więcej

Brytyjska gazeta użyła skandalicznego zwrotu w artykule o działaniach klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, który kibiców przyłapanych na rasistowskich zachowaniach, wysyła do Auschwitz-Birkenau w celach edukacyjnych.

Piątkowe „Metro” zwraca uwagę, że właścicielem Chelsea jest rosyjski miliarder żydowskiego pochodzenia Roman Abramowicz, który popiera pomysł działaczy. Opisując działania klubu dziennik wskazał, że zorganizowano już dwie wycieczki do „nazistowskiego obozu koncentracyjnego” w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Autor artykułu wskazał, że na razie nie przewiduje się kolejnej takiej wycieczki, zaś kibice rasiści mają być edukowani w ten sposób, że będą oglądali filmy traktujące o Holokauście. Wskazując, że klub nie planuje wizyty w Polsce podano, że chodzi o „polski obóz”.

– Zajęliśmy się tą sprawą z samego rana – powiedziała w rozmowie z portalem TVP.Info Katarzyna Szaran, kierownik Referatu ds. Mediów i Promocji ambasady RP w Londynie. – Redakcja przeprosiła i szybko opublikowała sprostowanie na stronie internetowej. Poprosiliśmy także, żeby sprostowanie pojawiło się również w wydaniu papierowym. Na błąd zwróciliśmy uwagę też wszystkich redakcjom, które podjęły ten temat.

Szaran zapewniła, że użycie niefortunnego zwrotu nie było efektem złej woli. – Wynika to raczej z niewiedzy i nieświadomości na temat naszej historii. Zawsze gdy dochodzi do takich sytuacji mamy szybkie reakcje mediów – oświadczyła.

źródło:
Zobacz więcej