RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polacy i Grecy łączą siły. Wzrośnie presja na Niemców

Grecja i Polska mają współnie naciskać Niemcy ws. odszkodowań wojennych za zbrodnie hitlerowskie (fot. General Photographic Agency/Getty Images)
Grecja i Polska mają współnie naciskać Niemcy ws. odszkodowań wojennych za zbrodnie hitlerowskie (fot. General Photographic Agency/Getty Images)

Przedstawiciele parlamentarnych komisji Grecji i Polski ds. odszkodowań wojennych nie wykluczają skoordynowanej akcji wywierania presji w tej sprawie na rząd w Berlinie – informuje Deutsche Welle. Informację portalu potwierdzili przewodniczący greckiej komisji Triantafylos Mitafides i jego polski odpowiednik Arkadiusz Mularczyk. – Odbyło się spotkanie w ścisłym gronie – powiedział grecki parlamentarzysta.

Grecja wraca do tematu reparacji wojennych od Niemiec

Grecja wraca do kwestii reparacji wojennych. Prezydent Prokopis Pawlopoulos oznajmił, że żądania dotyczące odszkodowań są „prawnie aktywne” i...

zobacz więcej

Jak podkreśla Deutsche Welle, Berlinowi chodzi o to, żeby nie ustanawiać precedensu. – Gdyby Grecja wygrała sprawę o odszkodowania, żądania reparacji mogłyby wysunąć dziesiątki innych dawnych wrogów wojennych III Rzeszy i okupowanych wówczas państw. Rząd Niemiec powinien zainteresować się faktem, że także w Polsce „czynione są starania” w tej sprawie – napisał portal w czwartek, w wydaniu niemieckojęzycznym.

Poseł Mularczyk odniósł się do raportu w sprawie odszkodowań wojennych za zbrodnie hitlerowskie z czasów okupacji, który parlament Grecji ma wkrótce zatwierdzić w głosowaniu. O dokumencie tym i planowanej przez Ateny kampanii w tej sprawie informował niedawno „Der Spiegel”; według tygodnika wysokość żądanych w raporcie reparacji to ok. 280 mld euro.

– Kilka punktów z greckiego raportu będzie nam bardzo pomocnych. Nasz raport będzie jednak o wiele dokładniejszy – zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Niemcy zapłacą 280 mld euro reparacji wojennych? Tego mają domagać się Grecy

Grecja zamierza domagać się od Niemiec blisko 280 mld euro w ramach odszkodowania za zbrodnie popełnione na jej terytorium przez III Rzeszę podczas...

zobacz więcej

Jak pisze Deutsche Welle, przedstawiciele polskiej komisji na spotkaniu w Atenach rozmawiali z greckimi prawnikami, reprezentującymi ofiary masakry we wsi Distomo, urządzonej w czerwcu 1944 roku przez hitlerowską armię; zamordowanych zostało wówczas 218 ludzi.

RFN skazana na wypłatę 40 mln euro

W 1997 roku grecki sąd w pierwszej instancji skazał RFN na wypłatę blisko 40 mln euro, Niemcy wzbraniały się jednak przed wykonaniem tego wyroku. Wniosek ofiar w tej sprawie został później oddalony przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

– W Polsce mamy tysiące takich wsi – podkreślił Mularczyk.

Deutsche Welle zauważa, że polskie żądania są odpowiednio wyższe oraz że sejmowa komisja ds. reparacji oszacowała je na 740 mld euro. Jak dodaje portal, Mularczyk chce przedstawić raport w tej sprawie na początku 2019 roku i „dopiero wtedy okaże się, czy także Polska oficjalnie przedstawi swoje żądania”.

Niemiecki portal zwraca uwagę, że polsko-grecka współpraca w sprawie reperacji jest „politycznie wrażliwa” z uwagi na to, że niewiele łączy narodowo-konserwatywny rząd PiS z rządzącą w Atenach lewicową Syrizą. Taka jedność przed planowanymi na przyszły rok w obu krajach wyborami „nabiera też znaczenia wewnątrzpolitycznego”.

Na pytanie DW, czy rząd RFN jest świadomy „ewentualnego porozumienia między Polską a Grecją w sprawie reparacji”, rzecznik Steffen Seibert odparł: „Szczerze mówiąc, nie mam na ten temat żadnych informacji i byłoby zdumiewające, gdybym dysponował informacjami na temat możliwych porozumień”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej