RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jak PO ustawiała głosowanie dla szczecińskiego biznesmena. Śledztwo portalu TVP.Info i TVP3 Szczecin

Szokujące patologie w szczecińskiej Platformie Obywatelskiej. Reporterzy TVP3 Szczecin i portalu TVP.Info dotarli do nagrań z rozmów w restauracji Sowa i Przyjaciele, w której uczestniczyli m.in. marszałek województwa Olgierd Geblewicz i poseł PO Bartosz Arłukowicz. Politycy planowali ustawienie głosowania dla lokalnego biznesmena…

9 października 2013 roku politycy rozmawiali z biznesmenem Krzysztofem Kwapiszem o ustawieniu głosowania w szczecińskiej radzie miasta przez radnych Platformy. Chodziło o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego miasta, a konkretnie o teren pod rozbudowę centrum handlowego Galaxy.

Właścicielem działki po byłym hotelu Neptun jest spółka Echo Investment. Jej szefem był wtedy Kwapisz.

13 października miały odbyć się wybory w szczecińskiej Platformie, wygrał je jedyny kandydat, Olgierd Geblewicz. Dzień po tych wyborach, na poniedziałek, przewidziano posiedzenie Rady Miasta Szczecin.

Jak Onet manipuluje taśmami. Nowe informacje portalu tvp.info

Pięciu dziennikarzy Onetu od tygodnia siedzi nad 3-godzinnym nagraniem, jedną z setek taśm z „Sowy”. Powód? Jest na niej nagrany Mateusz...

zobacz więcej


BARTOSZ ARŁUKOWICZ: Co tam Krzysiek?

KRZYSZTOF KWAPISZ: Wiesz, sprawa jakby sprowadza się do tego, że znowu jest tam sesja w poniedziałek po raz kolejny. Oczywiście spowodowana na okoliczność wynurzeń dwóch gości z PiS-u.

Chodzi o sesję Rady Miasta Szczecin 14 października 2013 r. Radni mieli głosować nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego działki po byłym hotelu Neptun, której właścicielem jest spółka Echo Investment. Jej szefem był wtedy biznesmen Krzysztof Kwapisz.

KRZYSZTOF KWAPISZ: Powiedziałem dzisiaj Stachowi (Gawłowskiemu – red.), mówię: radni z Platformy zachowują się ku**a jak dzieci we mgle. Gdzie dwóch ch*i z PiS-u typu Hinc, ku**a i Duklanowski, i mówię oni robią tak. A radni z Platformy...

BARTOSZ ARŁUKOWICZ:
Bo dzisiaj...

KRZYSZTOF KWAPISZ: Nie. Radni z Platformy, bo jest taki PiS pod tytułem: odeślijmy do ponownego rozpatrzenia. I na tym ku**a myku ci goście mówię jadą po raz kolejny. Czyli dwa razy odesłali uchwałę prezydenta do ponownego rozpatrzenia. Czyli co? Rozpie*****li całą koncepcję przegłosowania formalnego bardzo ważnej uchwały dla miasta.

Echo Investment kupiło działkę z zamiarem rozbudowy centrum handlowego Galaxy. Problem w tym, że plan zagospodarowania przewidywał tam działalność hotelową, dlatego Kwapisz starał się o jego zmianę na działalność usługowo-handlową.

Minister chciał pożyczką uratować LOT. „Donald o mało zawału serca nie dostał”

– Przychodzi ktoś tam od Donalda i mówi: parę dni temu minister skarbu podpisał i przelał gotówką 400 mln (…) do LOT-u. Czterysta baniek. Donald o...

zobacz więcej


KRZYSZTOF KWAPISZ:: Nie będzie powrotu do tej sprawy. Bo każdy jeden w tej chwili, odsunięcie, jest jeszcze gorsze. Nie ma. Po prostu trzeba to załatwić. Wiesz Olgierd – mała, duża sprawa. Wiesz… Co ci będę mówił. Po prostu będę tobie naprawdę bardzo wdzięczny

Biznesmen prosił Geblewicza o wsparcie. Podkreślał, że radni Platformy nie są przekonani do tego pomysłu i być może kolejny raz sprawa zakończy się nie po jego myśli.

KRZYSZTOF KWAPISZ:: Co to znaczy, że ku**a największy klub w tym mieście w Radzie Miasta daje się zmanipulować dwóm łysym chu**m ku**a z PiSu. O co tu chodzi? Krzystek stoi murem, on i jego klub. Czerwoni bracia nie cofną się ku**a ani pół kroku. Stopyra będzie głosował za. Jacyna, albo ją jutro przekonam po raz kolejny, że nie przyjdzie, wyjdzie z głosowania, albo będzie głosować przeciw pi**a jedna. Myślę, że wyjdzie. I zostaje w tej chwili ku**a Platforma. Ci którzy pier****li w drugą stronę, typu Tyszler, niech się wstrzymają, i chociaż kilku ludzi za. Ku**a jest ok.

Niechęć radnych do tej uchwały była jasna, bo wcześniej projekt dwa razy spadał z porządku obrad. Biznesmen nie dawał jednak za wygraną i wpływał na polityków Platformy inwestycjami prowadzonymi w regionie.

KRZYSZTOF KWAPISZ:: No zaraz, ku**a. Tej sprawy w ogóle nie było przed wyborami. ... Zafundowali ku**a pisiory, potem podłapali goście z Platformy. I ja jestem ku**a ofiarą tego wszystkiego? Gdzie wpier*****em 285 milionów w zachodniopomorskie? Nie daję ku**a 3 tysiące...

OLGIERD GEBLEWICZ: Ale my to rozumiemy i naprawdę szanujemy. Tylko jeszcze raz sprowadzam jedną rzecz, że dzisiaj potrzebowałbym kilku informacji do jednej rzeczy. Bo dzisiaj przenosisz emocje na siebie i to jest zrozumiałe.
teraz odtwarzane
Jak PO ustawiała głosowanie dla szczecińskiego biznesmena

Działacz PO grozi szefowi portalu tvp.info: Będziesz siedział

„Kiedyś już obiecałem Samuelowi, że będzie siedział. Dotrzymuję obietnic” – napisał na Twitterze Krzysztof Sławiński z zarządu Platformy...

zobacz więcej

Poseł Arłukowicz wspominał, że 13 października Platforma organizuje wewnętrzne wybory, po których planował spotkanie z radnymi. Geblewicz je wygrał i został szefem szczecińskiej Platformy.


BARTOSZ ARŁUKOWICZ: W niedzielę mamy wybory. W poniedziałek jest sesja. I jedyne co możemy zrobić, to to, że po wyborach Olgierd zaprosi nas wszystkich, bo wyobrażam sobie, że tak to nie będzie, na jakieś tam piwo, kawę i coś tam. Siądziemy sobie i sobie porozmawiamy.

Biznesmen przyznał, że zabiegał już o rozmowę z miejskimi radnymi u Stanisława Gawłowskiego, ówczesnego szefa zachodniopomorskiej Platformy.

KRZYSZTOF KWAPISZ: W niedzielę po wyborach będzie rozmowa Stacha, mi obiecał, z paroma tymi ortodoksami, czyli z tymi najgorszymi, jak Tyszler, po wyborze.

OLGIERD GEBLEWICZ: Ale to już żaden problem.

KRZYSZTOF KWAPISZ: Ty już wiesz o co chodzi. A w poniedziałek Stachu wymyślił tak. Ty masz spotkanie jako szef regionu i po prostu mówisz: panowie jest tak, tak, tak. I jest taka historia. O co tu w ogóle ku**a chodzi? PiS was wodzi za nos. Panowie – gdzie tu sens i logika?

Po kilkudziesięciu minutach rozmowy politycy i biznesmen dobili targu. Krzysztof Kwapisz wymyślił nawet scenariusz głosowania radnych Platformy.

KRZYSZTOF KWAPISZ: Niech się pójdą wy***ć ku**a w tym momencie, brawo! Niech się pójdą wysrać. A paru niech zagłosuje. 11 mamy pewnych. Czyli mamy lewicę, mamy klub ku**a Krzystka i mamy Stopyrę.

OLGIERD GEBLEWICZ: Trzeba dzisiaj spojrzeć w taki sposób, że jeżeli powiedziało się A, to trzeba powiedzieć B. Powiedzieliśmy, że jesteśmy za, to to puszczamy. A kwestie związane z dalej kwestiami (...) trzeba dalej dyskutować. Bo w tym momencie, nie można, jeżeli się powiedziało, że jest się za, że rada osiedla to wspiera, nie można dalej rzeczy kwestionować, tylko trzeba powiedzieć ok.

Głosowanie nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego przebiegło po myśli biznesmena. Większość klubu Platformy zagłosowała za – nawet ci, którzy mieli wątpliwości. Przeciwni byli tylko radni Prawa i Sprawiedliwości oraz niezrzeszona Małgorzata Jacyna Witt.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej