RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Spotkanie historyków w Budapeszcie. „Jan Paweł II wiedział, jak walczyć z komunizmem”

I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II (fot. arch.PAP/Tomasz Prażmowski)

Jan Paweł II wiedział jak walczyć z komunizmem, bo sam doświadczył tego, czym był totalitaryzm – zgodzili się w piątek w Budapeszcie prezes IPN Jarosław Szarek i szefowa węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (NEB) Reka Foeldvaryne Kiss.

„Św. Jan Paweł II winien mieć miano Ojca Europy”

– Ojciec święty Jan Paweł II mówił najwięcej w Europie o jej korzeniach. Miał na uwadze Europę z jej wielką kulturą, która była budowana przez...

zobacz więcej

Do spotkania szefów IPN i NEB doszło w siedzibie węgierskiego parlamentu na międzynarodowej konferencji naukowej „Papież zza żelaznej kurtyny”.

– Jan Paweł II był papieżem świadectwa i doświadczenia. Poznał zło dwóch totalitaryzmów, wiedział jak z nimi walczyć i dzięki niemu to zło komunistycznego totalitaryzmu pokonaliśmy – powiedział Szarek.

– Gdy rozpoczynał pontyfikat i mówił „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” dla nas w Europie Środkowej i Wschodniej było to otwarcie drzwi do wolności – podkreślił. Zaapelował też o budowanie Europy w duchu nauczania Jana Pawła II – „wielkiego apostoła cywilizacji życia”.

Prezes IPN zwrócił też uwagę na przyjaźń narodów Polski i Węgier, którym bliska jest idea wolności i duma płynąca z 1000-letniej tradycji.

– Polacy i Węgrzy razem walczyli o wolność – podkreślił Szarek, przypominając wydarzenia m.in. z okresu powstania styczniowego, pierwszej wojny światowej, wojny z bolszewikami w 1920 r. czy też drugiej wojny światowej i latach dominacji Związku Sowieckiego w obu krajach. – Wiedzieliśmy, że wolność jest bezcenna i że o wolność trzeba walczyć, bo z nami była pamięć, która świadczyła o tych wiekach, kiedy zwyciężaliśmy – mówił prezes IPN.

Przewodnicząca węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (NEB) Reka Foeldvaryne Kiss również przypomniała, że Karol Wojtyła w młodości doświadczył dwóch totalitaryzmów – III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego, a po 40 latach stał się biskupem Rzymu i głową Kościoła katolickiego.

Przypomniała też drwiny Józefa Stalina z siły Kościoła katolickiego, gdy przywódca Związku Sowieckiego retorycznie pytał, „ile dywizji ma papież”. Okazało się jednak - jak mówiła – że głowa Kościoła katolickiego nie potrzebuje wojska, by zmieniać świat.

– Wojska nie potrzebował też Jan Paweł II, który wspierał m.in. Solidarność – powiedziała Kiss, przypominając również o wsparciu polskiego papieża dla społeczeństw żyjących w innych niż polska dyktaturach komunistycznych.

Spotkanie historyków w Budapeszcie, którzy wcześniej w Krakowie omawiali wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku komunistycznego, zorganizował polski IPN ze swoim węgierskim odpowiednikiem - Komitetem Pamięci Narodowej. Okazją do tego była zbliżająca się 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, do czego doszło 16 października 1978 r.

źródło:

Zobacz więcej