
Jan Paweł II wiedział jak walczyć z komunizmem, bo sam doświadczył tego, czym był totalitaryzm – zgodzili się w piątek w Budapeszcie prezes IPN Jarosław Szarek i szefowa węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (NEB) Reka Foeldvaryne Kiss.
– Ojciec święty Jan Paweł II mówił najwięcej w Europie o jej korzeniach. Miał na uwadze Europę z jej wielką kulturą, która była budowana przez...
zobacz więcej
Do spotkania szefów IPN i NEB doszło w siedzibie węgierskiego parlamentu na międzynarodowej konferencji naukowej „Papież zza żelaznej kurtyny”.
– Jan Paweł II był papieżem świadectwa i doświadczenia. Poznał zło dwóch totalitaryzmów, wiedział jak z nimi walczyć i dzięki niemu to zło komunistycznego totalitaryzmu pokonaliśmy – powiedział Szarek.
– Gdy rozpoczynał pontyfikat i mówił „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” dla nas w Europie Środkowej i Wschodniej było to otwarcie drzwi do wolności – podkreślił. Zaapelował też o budowanie Europy w duchu nauczania Jana Pawła II – „wielkiego apostoła cywilizacji życia”.
Prezes IPN zwrócił też uwagę na przyjaźń narodów Polski i Węgier, którym bliska jest idea wolności i duma płynąca z 1000-letniej tradycji.
– Polacy i Węgrzy razem walczyli o wolność – podkreślił Szarek, przypominając wydarzenia m.in. z okresu powstania styczniowego, pierwszej wojny światowej, wojny z bolszewikami w 1920 r. czy też drugiej wojny światowej i latach dominacji Związku Sowieckiego w obu krajach. – Wiedzieliśmy, że wolność jest bezcenna i że o wolność trzeba walczyć, bo z nami była pamięć, która świadczyła o tych wiekach, kiedy zwyciężaliśmy – mówił prezes IPN.
Przewodnicząca węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (NEB) Reka Foeldvaryne Kiss również przypomniała, że Karol Wojtyła w młodości doświadczył dwóch totalitaryzmów – III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego, a po 40 latach stał się biskupem Rzymu i głową Kościoła katolickiego.