RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spotkanie historyków w Budapeszcie. „Jan Paweł II wiedział, jak walczyć z komunizmem”

I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II  (fot. arch.PAP/Tomasz Prażmowski)
I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II (fot. arch.PAP/Tomasz Prażmowski)

Jan Paweł II wiedział jak walczyć z komunizmem, bo sam doświadczył tego, czym był totalitaryzm – zgodzili się w piątek w Budapeszcie prezes IPN Jarosław Szarek i szefowa węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (NEB) Reka Foeldvaryne Kiss.

„Św. Jan Paweł II winien mieć miano Ojca Europy”

– Ojciec święty Jan Paweł II mówił najwięcej w Europie o jej korzeniach. Miał na uwadze Europę z jej wielką kulturą, która była budowana przez...

zobacz więcej

Do spotkania szefów IPN i NEB doszło w siedzibie węgierskiego parlamentu na międzynarodowej konferencji naukowej „Papież zza żelaznej kurtyny”.

– Jan Paweł II był papieżem świadectwa i doświadczenia. Poznał zło dwóch totalitaryzmów, wiedział jak z nimi walczyć i dzięki niemu to zło komunistycznego totalitaryzmu pokonaliśmy – powiedział Szarek.

– Gdy rozpoczynał pontyfikat i mówił „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” dla nas w Europie Środkowej i Wschodniej było to otwarcie drzwi do wolności – podkreślił. Zaapelował też o budowanie Europy w duchu nauczania Jana Pawła II – „wielkiego apostoła cywilizacji życia”.

Prezes IPN zwrócił też uwagę na przyjaźń narodów Polski i Węgier, którym bliska jest idea wolności i duma płynąca z 1000-letniej tradycji.

– Polacy i Węgrzy razem walczyli o wolność – podkreślił Szarek, przypominając wydarzenia m.in. z okresu powstania styczniowego, pierwszej wojny światowej, wojny z bolszewikami w 1920 r. czy też drugiej wojny światowej i latach dominacji Związku Sowieckiego w obu krajach. – Wiedzieliśmy, że wolność jest bezcenna i że o wolność trzeba walczyć, bo z nami była pamięć, która świadczyła o tych wiekach, kiedy zwyciężaliśmy – mówił prezes IPN.

Przewodnicząca węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (NEB) Reka Foeldvaryne Kiss również przypomniała, że Karol Wojtyła w młodości doświadczył dwóch totalitaryzmów – III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego, a po 40 latach stał się biskupem Rzymu i głową Kościoła katolickiego.

Przypomniała też drwiny Józefa Stalina z siły Kościoła katolickiego, gdy przywódca Związku Sowieckiego retorycznie pytał, „ile dywizji ma papież”. Okazało się jednak - jak mówiła – że głowa Kościoła katolickiego nie potrzebuje wojska, by zmieniać świat.

– Wojska nie potrzebował też Jan Paweł II, który wspierał m.in. Solidarność – powiedziała Kiss, przypominając również o wsparciu polskiego papieża dla społeczeństw żyjących w innych niż polska dyktaturach komunistycznych.

Spotkanie historyków w Budapeszcie, którzy wcześniej w Krakowie omawiali wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku komunistycznego, zorganizował polski IPN ze swoim węgierskim odpowiednikiem - Komitetem Pamięci Narodowej. Okazją do tego była zbliżająca się 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, do czego doszło 16 października 1978 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej