Grupa przestępcza w rękach CBŚP. Uniemożliwiono wyłudzenie 340 mln złotych

Ścisła współpraca CBŚP, KAS i Prokuratury Regionalnej w Warszawie zapobiegła wyłudzeniu ponad 340 mln zł zwrotu nienależnego podatku VAT – poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji. W sprawie zatrzymano 5 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszyscy trafili do aresztu. O sprawie jako pierwsze poinformowały Wiadomości TVP1.

Mieli szmuglować i sprzedawać paliwo. Mogli wyprać 200 mln złotych

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 15 osobom podejrzanym o działanie w grupie przestępczej. Zarzuca się im oszustwa w obrocie paliwami,...

zobacz więcej

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka, zatrzymania tych pięciu osób na polecenie prokuratury dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej.

Zatrzymani to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, działającej od początku września 2015 roku do maja 2016 roku zarówno w Polsce, na terenie województw mazowieckiego i śląskiego, jak i w Czechach i na Słowacji.

– Zatrzymania nastąpiły w wieloosobowym śledztwie prowadzonym w Wydziale II do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Warszawie (…), w którym na podstawie zgromadzonych dowodów ustalono strukturę zorganizowanej grupy przestępczej oraz ujawniono przestępcze działania związanych z nią osób – podała rzeczniczka prokuratury.

Poinformowała, że „celem działania sprawców było uzyskanie z Urzędów Skarbowych łącznej kwoty ponad 343 mln zł z tytułu nienależnego zwrotu podatku, naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług na rzecz powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych, które działały w ramach badanej grupy przestępczej”.

Zabłocka- Konopka przekazała też, że w celu uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT podejrzani stworzyli „łańcuch podmiotów gospodarczych” obracających łatwo zbywalnymi towarami, takimi jak kawa, baterie, maszynki do golenia, krem czy drażetki znanych marek.

Ponadto dokonywali „przelewów pieniędzy pomiędzy rachunkami bankowymi firm założonych dla celów działania grupy, prowadzili pozorną działalność gospodarczą, sporządzali dokumentację poświadczającą nieprawdę oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT”.

Prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie, a Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia uwzględnił je i podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Za zarzucane przestępstwa grozi podejrzanym kara pozbawienia wolności do 10 lat, a także kara grzywny.

źródło:
Zobacz więcej