Zgromadzenie Parlamentarne RE wezwało Rosję do zwrotu wraku Tu-154M

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Rosję do przekazania Polsce wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Przegłosowany został raport i rezolucja w tej sprawie.

Zginął rosyjski prokurator, który przekazał Polsce akta ws. Katynia i Smoleńska

W Rosji w wypadku lotniczym zginął zastępca prokuratora generalnego Saak Karapetjan. Jako szef wydziału współpracy międzynarodowej Prokuratury...

zobacz więcej

Raport w sprawie katastrofy smoleńskiej przygotował holenderski poseł Pieter Omtzigt. Dokument powstał w oparciu o opinie ekspertów prawa międzynarodowego. Uznali oni, że zgodnie z konwencją chicagowską wrak TU-154M powinien być Polsce zwrócony.

Korespondentka Polsat News Dorota Bawolek poinformowała na Twitterze, że za rezolucją głosowało 46 delegatów, w tym 12 posłów PiS. „Z udziału w dzisiejszej debacie i głosowaniu zrezygnowali posłowie polskiej opozycji; miejsca po PO, Nowoczesnej i Kukiz zgodnie z regulaminem zajęli zastępcy z polskiej delegacji, posłowie PiS” – napisała.

– Prace nad przygotowaniem raportu trwały ponad cztery lata – mówił wcześniej w rozmowie z IAR wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, poseł Prawa i Sprawiedliwości Włodzimierz Bernacki. Podkreślił, że ważne są też zapisy mówiące o dostępie naszych prokuratorów do miejsca katastrofy. W dokumencie zaznaczono, że ma się to odbyć w ścisłej współpracy z polskimi ekspertami, by uniknąć niszczenia potencjalnego materiału dowodowego. Członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, senator Aleksander Pociej z PO podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że takie rezolucje mają „silny wydźwięk moralny”. – Niestety tutaj nie ma możliwości nakładania ani sankcji, ani zmuszenia danego państwa do zachowania się tak czy inaczej – stwierdził.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zrzesza parlamentarzystów z 47 krajów, nie tylko państw należących do Unii Europejskiej. Do Zgromadzenia należą również parlamentarzyści z m.in. Ukrainy, Gruzji i Rosji. Rosyjscy deputowani stracili jednak prawo do głosowania w sprawie raportów i rezolucji w 2014 roku, po aneksji Krymu. W odpowiedzi przestali przyjeżdżać do Strasburga.

Zgromadzenie parlamentarne pełni funkcje doradcze, nadzoruje przestrzeganie demokratycznych praw, zgłasza też nowe propozycje.

źródło:
Zobacz więcej