RAPORT

Wojna na Ukrainie

Grecja wraca do tematu reparacji wojennych od Niemiec

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier (L) i prezydent Grecji Prokopis Pawlopoulos (P) (fot. Giorgos Zachos/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier (L) i prezydent Grecji Prokopis Pawlopoulos (P) (fot. Giorgos Zachos/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Grecja wraca do kwestii reparacji wojennych. Prezydent Prokopis Pawlopoulos oznajmił, że żądania dotyczące odszkodowań są „prawnie aktywne” i „sądowo egzekwowalne”. Mówił o tym podczas kolacji wydanej na cześć goszczącego w Grecji prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Niemcy zapłacą 280 mld euro reparacji wojennych? Tego mają domagać się Grecy

Grecja zamierza domagać się od Niemiec blisko 280 mld euro w ramach odszkodowania za zbrodnie popełnione na jej terytorium przez III Rzeszę podczas...

zobacz więcej

Prezydent Prokopis Pawlopoulos podkreślił, że chodzi zarówno o odszkodowania wojenne, jak i kredyt, jakiego Grecja była zmuszona udzielić niemieckiej Trzeciej Rzeszy podczas okupacji. Zapowiedział zwrócenie się w tej sprawie do odpowiednich sądów międzynarodowych.

Kwestię roszczeń poruszył też wcześniej w rozmowie z prezydentem Niemiec premier Grecji Aleksis Tsipras. – Nie można zapominać ani ukrywać żadnych różnic, które pochodzą z odległej przeszłości. Muszą one zostać rozwiązane na podstawie przepisów międzynarodowego prawa, które wszyscy szanujemy – powiedział Aleksis Tsipras.

W związku z wizytą niemieckiego prezydenta, w mediach ukazały się publikacje na temat polsko-greckiej współpracy w kwestii odszkodowań wojennych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej