RAPORT

Pogarda

Zbiórka okularów dla Afryki. Efekt zaskoczył organizatorów

Zebrano 994 pary okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych (fot. Pixabay/herbert2512)
Zebrano 994 pary okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych (fot. Pixabay/herbert2512)

Najnowsze

Popularne

„Czary mary okulary” – to nazwa akcji prowadzonej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Celem jest zebranie okularów nowych i używanych, które trafią do mieszkańców krajów misyjnych w Afryce. W ciągu dziesięciu dni w Elblągu zebrano niemal tysiąc par.

Polacy przeszkolili afrykańskich strażaków

Ponad trzystu strażaków z Kenii i Etiopii przeszkolili specjaliści z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. – Część z nich nauczyła się podstaw,...

zobacz więcej

Organizatorzy akcji wskazują, że w Afryce większość ludzi nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Brakuje specjalistów, sprzętu do badania wzroku, a koszt jednej pary okularów jest bardzo wysoki.

Efekt jest taki, że nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku u pacjenta, to nie byłoby go stać na zakup odpowiednich okularów. Zdarza się, że miejscowi muszą z tego powodu zaniechać pracy, z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny.

– Okulary przysłane z Polski pomogą wielu ludziom i dlatego też zaczęliśmy działać. Zbieraliśmy w naszej siedzibie okulary nowe, jak i używane, korekcyjne oraz przeciwsłoneczne. Odzew był ogromny – informuje Laura Mickiewicz Regionalnego Centrum Wolontariatu.

W ciągu zaledwie 10 dni zebrano 994 nieuszkodzone pary. – Pozostałe musieliśmy odrzucić ze względu na uszkodzenia. Do akcji przyłączyło się trzynaście elbląskich placówek edukacyjnych oraz organizacje, a także osoby prywatne — tłumaczy Mickiewicz, która wskazuje, że posegregowane okulary zostały wysłane do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Jej misjonarze rozdadzą je potrzebującym w Afryce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej